Stwierdzono także, że magazynowanie odpadów odbywało się na nieutwardzonym terenie, bez zabezpieczenia przed odciekami mogącymi skutkować zanieczyszczeniem środowiska oraz w sposób nieselektywny (niezorganizowany, chaotyczny), prowadzący do mieszania się różnych rodzajów odpadów.
W trakcie kontroli inspektorzy przy użyciu drona udokumentowali również pracę instalacji kruszącej gruz oraz koparki, co świadczy o przetwarzaniu odpadów przez Spółkę.
Z uwagi na fakt, że Spółka zbierała między innymi odpady łatwopalne zachodziło również wysokie ryzyko powstania pożaru. Co istotne w sprawie teren, na którym doszło do naruszenia, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych.
Decyzja jest ostateczna
Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, biorąc pod uwagę powyższe ustalenia kontroli, wymierzył karę w wysokości 1 miliona złotych. Spółka odwołała się od tej decyzji.
W dniu 17 stycznia 2024 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję z karą w wysokości 1 miliona złotych. Tym samym decyzja jest ostateczna i podlega, co do reguły egzekucji.
Komentarze (0)