Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: WIOŚ

Łącznie artykułów: 119.

Środowiskowe paragrafy wchodzą na wyższy bieg

Środowiskowe paragrafy wchodzą na wyższy bieg

Polska właśnie weszła w zaawansowany tryb wdrażanie unijnej dyrektywy o ochronie środowiska przez prawo karne. Dla przedsiębiorców, których dotyczy gospodarka odpadami oznacza to konkretne zmiany, które należy uwzględnić w analizie ryzyka firmy. Rodzi się pytanie, czy kolejne, odgórnie podyktowane zmiany, są w stanie uszczelnić system i faktycznie poprawić od lat trudną sytuację poturbowanego brutalnymi ciosami przestępców środowiska czy będzie to jedynie obciążenie organów kontroli i ścigania, których działania często pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o ich skuteczność?

140 tys. zł za nielegalne składowanie odpadów. To nie koniec kontroli

140 tys. zł za nielegalne składowanie odpadów. To nie koniec kontroli

11.06.2026
0

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył karę w wysokości 140 tys. zł na firmę z Mrągowa za nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych. Przedsiębiorstwo ponad 3 lata przetrzymywało na swojej posesji szlamy i osady pofiltracyjne zawierające substancje niebezpieczne powstałe w procesie galwanizacji. Sprawą zajmuje się obecnie także Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

CBŚP rozbiło grupę nielegalnie składującą odpady niebezpieczne. 8 tysięcy ton toksycznych pyłów na Warmii i Mazurach

CBŚP rozbiło grupę nielegalnie składującą odpady niebezpieczne. 8 tysięcy ton toksycznych pyłów na Warmii i Mazurach

23.04.2026
0

Służby uderzyły w zorganizowaną grupę przestępczą, która uczyniła sobie stałe źródło dochodu z nielegalnego gospodarowania odpadami niebezpiecznymi. W wyniku skoordynowanej akcji funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zatrzymano 16 osób zamieszanych w proceder składowania 8 tysięcy ton toksycznych substancji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Nielegalny transport odpadów zatrzymany w Piekarach Śląskich

Nielegalny transport odpadów zatrzymany w Piekarach Śląskich

03.04.2026
0

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich, nielegalne odpady w Piekarach zostały zatrzymane podczas porannej akcji policji na ulicy Konarskiego. 3 kwietnia 2026 r. funkcjonariusze drogówki, przy wsparciu WIOŚ i ITD, przerwali rozładunek zanieczyszczonych substancji, które nie posiadały wymaganej dokumentacji. Sprawę, nadzorowaną przez kierownictwo KMP, przejęła prokuratura, a przewoźnikowi grożą surowe konsekwencje prawne.

KAS zatrzymała nielegalny transport 24 ton odpadów

KAS zatrzymała nielegalny transport 24 ton odpadów

05.03.2026
0

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa. Dolnośląska KAS udaremniła próbę nielegalnego przewozu odpadów na terenie kraju. Do zatrzymania ponad 24 ton śmieci doszło podczas kontroli drogowej na drodze S8, w okolicach Sycowa. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) uznał przewóz za nielegalny.

Sejm. Decyzje odpadowe ważne do 31 grudnia 2026

Sejm. Decyzje odpadowe ważne do 31 grudnia 2026

12.11.2025
0

Podczas III czytania 7 listopada 2025 Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy prowadzenia działalności dotyczącej gospodarki odpadami. Decyzje odpadowe będą ważne do 31 grudnia 2026 o ile Senat zagłosuje za. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 26 i 27 listopada 2025.

Terenowe auta dla WIOŚ na Dolnym Śląsku. Nowe pojazdy ułatwią walkę z nielegalnymi składowiskami

Terenowe auta dla WIOŚ na Dolnym Śląsku. Nowe pojazdy ułatwią walkę z nielegalnymi składowiskami

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wzmocnił swoją flotę o siedem nowoczesnych samochodów terenowych. Zakup o wartości 1,3 mln zł, sfinansowany po połowie przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, ma na celu usprawnienie pracy inspektorów w trudnodostępnym terenie i zwiększenie skuteczności kontroli.

Zatrzymano transport 23 ton nielegalnych odpadów na polsko-niemieckiej granicy

Zatrzymano transport 23 ton nielegalnych odpadów na polsko-niemieckiej granicy

14.10.2025
0

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała na polsko-niemieckiej granicy w Świecku transport 23 ton odpadów. Jak ustalono, był to nielegalny przewóz śmieci z Niemiec do Polski. Kierowca pojazdu nie posiadał wymaganych dokumentów, a kontrola wykazała niezgodność deklarowanego ładunku z rzeczywistą zawartością naczepy.

25 ton nielegalnych odpadów ze Szwecji zatrzymane przez KAS i WIOŚ

25 ton nielegalnych odpadów ze Szwecji zatrzymane przez KAS i WIOŚ

26.08.2025
0

Ciężarówka transportująca 25 ton śmieci ze Szwecji na teren woj. kujawsko-pomorskiego została zatrzymana pod Szczecinem przez służby celno-skarbowe i inspektorów ochrony środowiska. Transport prawdopodobnie zostanie odesłany do nadawcy, przewoźnikowi grozi 20 tys. zł kary.

Konin. Dwie urzędniczki oskarżone ws. nielegalnego składowiska odpadów

Konin. Dwie urzędniczki oskarżone ws. nielegalnego składowiska odpadów

27.06.2025
0

Do trzech lat więzienia grozi dwóm urzędniczkom, które w 2018 r. uczestniczyły w wydawaniu decyzji dot. zbierania odpadów na jednej z działek w Koninie (woj. wielkopolskie). Prokuratura zarzuciła im niedopełnienie obowiązków. Nielegalne składowisko odpadów na swój koszt częściowo usunie miasto.

Wojewoda zawiesza Delegaturę WIOŚ w Toruniu. W tle mafia śmieciowa

Wojewoda zawiesza Delegaturę WIOŚ w Toruniu. W tle mafia śmieciowa

28.05.2025
0

Decyzja o zawieszeniu Delegatury WIOŚ w Toruniu zapadła po zbadaniu (m.in. przez GIOŚ) sprawy składowiska odpadów Giebni w gminie Pakość. Choć zostało wybudowane przez samorząd, to przejęła je mafia śmieciowa. Obiekt miał służy przez dekady, a grupa przestępcza zapełniła składowisko w kilka lat – w tym toksycznymi substancjami. Miało się to dziać przy bierności urzędników.

Zachodniopomorskie. Śnięte ryby w jeziorze Jamno.

Zachodniopomorskie. Śnięte ryby w jeziorze Jamno.

13.03.2025
0

W jeziorze Jamno, znajdującym się w Mielnie, zaobserwowano niepokojące zjawisko. W dopływie uchodzącym do jeziora dryfują setki, w tym głównie narybku. Sprawą zajęły się władze wojewódzkie, a także lokalni inspektorzy. Jak wynika z ich ustaleń, śnięte ryby pojawiły się w jednym z kanałów w Mielnie, budząc niepokój wśród mieszkańców.

GIOŚ przygotowuje ocenę jakości wód Odry i Bałtyku po powodzi

GIOŚ przygotowuje ocenę jakości wód Odry i Bałtyku po powodzi

06.12.2024
0

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) przekazał informacje dotyczące kontroli jakości wód w regionach objętych wrześniową klęską powodzi, ze szczególnym uwzględnieniem zlewni rzeki Odry i wód Bałtyku. Najbliższa kompleksowa ocena zostanie wykonana do końca września 2025 r. i będzie obejmowała wyniki badań uzyskanych w ramach państwowego monitoringu środowiska z okresu 2019-2024.

Zielona Góra. CBA zatrzymała pracowników WIOŚ oraz pracownika Pracowni Terenowej GIOŚ. Chodzi o korupcję

Zielona Góra. CBA zatrzymała pracowników WIOŚ oraz pracownika Pracowni Terenowej GIOŚ. Chodzi o korupcję

09.09.2024
0

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Zielonej Górze trzy osoby w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska. To efekt śledztwa w sprawie powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także aresztach śledczych i prokuraturach. Postępowanie przygotowawcze nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

css.php
Copyright © 2026