Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Makita Baner A [26.01-01.02.23]

Portal Komunalny Plus

Wpisy

ekotech BANER D [19.01-07.03.23]
Zobacz wszystkie wydarzenia

Wpisy

Kalkulator usług drzew miejskich

Czasami drzewa traktuje się jak swoisty luksus. W innych przypadkach dostrzega się jedynie „uciążliwości” związane np. z koniecznością usuwania liści czy przycinania martwych konarów. Nie dostrzega się natomiast wielu korzyści, a przecież na drzewa warto spojrzeć bardziej całościowo – stąd koncepcja „Kalkulatora usług świadczonych przez drzewa”.

Stupięćdziesięcioletnia wojna o sól na ulicach

Każdego roku wraz ze zbliżającą się zimą i opadami śniegu powraca problem śliskich jezdni i chodników. Dlatego wszyscy odpowiedzialni za porządek i bezpieczeństwo ich użytkowników powinni wcześniej się do tego przygotować.

Dotowanie komunikacji publicznej się opłaca

W gospodarce rynkowej ceny powinny być ustalane w wyniku gry popytu i podaży. Sytuacja, w której rynek usług transportowych nie uwzględnia wszystkich kosztów – np. szkód wyrządzanych środowisku przez potoki samochodów, korki, blokowanie chodników przez zaparkowane auta – zachęca do korzystania z rozwiązań droższych i nieroztropnych.

Nowa dyrektywa wodna wchodzi w życie

Parlament Europejski 16 grudnia 2020 r. formalnie przyjął zmienioną dyrektywę (98/83/WE) w sprawie wody pitnej. Dyrektywa weszła w życie 12 stycznia 2021 r., a państwa członkowskie UE powinny ją transponować do prawa krajowego do 13 stycznia 2023 r. Oznacza to, że nowa (zmieniona) dyrektywa będzie obowiązywać w polskim systemie prawnym już w tym roku.

Kaucja za szkło jednorazowe na dwa głosy

Założenia systemu kaucyjnego, ogłoszone w październiku ub.r. przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu, nie obejmują szkła jednorazowego. Mimo wszystko nie ustają dyskusje na temat zasadności pominięcia tego odpadu. Postanowiliśmy oddać głos reprezentantom dwóch organizacji mających przeciwny punkt widzenia. 

Niepokój i wyzwania nowego roku

Przełom roku to czas podsumowań. Niemal każdy wykonuje bilans, analizuje przeszłość i planuje co najmniej najbliższą przyszłość. Poprosiliśmy kilku ekspertów o podzielenie się branżowymi spostrzeżeniami. Dominują świadomość problemów i trudnej sytuacji, a zarazem umiarkowany optymizm. 
css.php