Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Banner pren 1 970 x 250

Portal Komunalny Plus

Wpisy

MTP Gas 300 x 600
Zobacz wszystkie wydarzenia

Wpisy

Przetwarzanie i składowanie odpadów promieniotwórczych

Choć w Polsce nie ma elektrowni atomowej, to od ponad 60 lat istnieje miejsce, gdzie w sposób profesjonalny i bezpieczny składowane są odpady promieniotwórcze i paliwo jądrowe. To Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie.
Spalarnia ZUOK w Białymstoku

Walka o pieniądze na spalarnie

Unia Europejska nie chce finansować budowy nowych spalarni odpadów. Polski Krajowy Plan Odbudowy też nie przewiduje wsparcia dla tego typu inwestycji. Oficjalnie chodzi o ekologię. Jednak wydaje się, że w tle jest walka o zachowanie monopolu na spalarnie przez kraje tzw. starej Unii.

Polska potrzebuje więcej spalarni odpadów

W Polsce działa zaledwie dziewięć instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Konieczna jest budowa jeszcze co najmniej kilkunastu – inaczej utoniemy w odpadach. W sąsiednich Niemczech takich instalacji jest prawie 100.

Inwestycje w przemyśle chemicznym nie zwalniają

Mimo wysokiej niepewności na rynkach, związanej z pandemią COVID-19, polska branża chemiczna nieustannie inwestuje. Nakłady inwestycyjne w 2020 r. wyniosły ponad 13 mld zł. To 10-procentowy wzrost w czterech sektorach polskiego przemysłu chemicznego względem 2019 r. Największe krajowe spółki chemiczne realizują kluczowe projekty rozwojowe i zapowiadają kolejne.

Zmiany w ustawie o gospodarce opakowaniami to za mało

MKiŚ zapowiedziało przedstawienie pełnego projektu ustawy dopiero na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku, co oznacza, że realne zmiany w systemie zobaczymy najwcześniej w 2023 r. To bardzo późno, zważywszy na obowiązujące Polskę unijne wytyczne dotyczące osiągnięcia kolejnych poziomów recyklingu.

Susza jest jak nowotwór

Zabezpieczenie zasobów wody powinno stanowić element bezpieczeństwa i tak należy to traktować. Czy w Polsce wiemy, jak gospodarować wodą? Jakie błędy popełniliśmy i czy ich skutki są odwracalne?
Svart 300×600
css.php