Wydatki na drogi stanowią znaczną część wydatków samorządów, szczególnie majątkowych. Pokazanie danych dla pojedynczego roku (np. 2020) nie byłoby wystarczająco miarodajne z uwagi na dużą dynamikę zmian w systemie finansów samorządowych – z tego względu w poniższym materiale zostanie zaprezentowana skala i struktura wydatków na drogownictwo, ponoszonych przez samorządy wszystkich poziomów w ciągu ostatnich sześciu lat.
Ustanowione w 2019 r., w Ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, reguły tonażowego rozliczania usług odbioru lub zagospodarowania odpadów komunalnych realizowanych w oparciu o umowy w sprawie zamówień publicznych wzmogły konieczność kontroli pochodzenia strumienia odpadów. Niektóre z ustanowionych rozwiązań kontrolnych stały się przedmiotem orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej.
Choć w Polsce nie ma elektrowni atomowej, to od ponad 60 lat istnieje miejsce, gdzie w sposób profesjonalny i bezpieczny składowane są odpady promieniotwórcze i paliwo jądrowe. To Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie.
Unia Europejska nie chce finansować budowy nowych spalarni odpadów. Polski Krajowy Plan Odbudowy też nie przewiduje wsparcia dla tego typu inwestycji. Oficjalnie chodzi o ekologię. Jednak wydaje się, że w tle jest walka o zachowanie monopolu na spalarnie przez kraje tzw. starej Unii.
W Polsce działa zaledwie dziewięć instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Konieczna jest budowa jeszcze co najmniej kilkunastu – inaczej utoniemy w odpadach. W sąsiednich Niemczech takich instalacji jest prawie 100.