Bezpieczeństwo energetyczne kraju jest zależne od wielu czynników, najczęściej ze sobą powiązanych. Wypadnięcie jednego z tych elementów może poważnie zakłócić krajowy system bezpieczeństwa energetycznego.
Firmy recyklingowe w Polsce muszą się rozwijać, by krajowa gospodarka odpadami mogła sprostać wymogom środowiskowym Unii Europejskiej. Mając to na uwadze, polscy recyklerzy od wielu lat postulują wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Opłaty z tytułu ROP muszą uwzględniać wsparcie dla recyklerów, a ich wysokość powinna być porównywalna do innych, rozwiniętych krajów Europy.
Kwestia magazynowania odpadów budzi ostatnio szereg kontrowersji. Ich reperkusją są liczne zmiany przepisów, wprowadzone w ostatnich trzech latach. Zmiany te wprowadzają regulacje coraz bardziej kazuistyczne, czego konsekwencją jest konieczność dokonywania kolejnych zmian wyjaśniających, a te powodują następne wątpliwości.
4 maja 2021 r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawiło do konsultacji długo wyczekiwany projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Obecne przepisy, obowiązujące od połowy 2016 r., które uniemożliwiają lokalizację nowych elektrowni wiatrowych w odległości mniejszej niż 10 całkowitych wysokości turbiny wiatrowej (tzw. zasada 10H), zatrzymały rozwój energetyki wiatrowej, ale przede wszystkim zblokowały prace deweloperskie.
Intuicyjne sprzęty AGD, stanowiska gamingowe lub wielkoformatowe telewizory z doskonałą jakością obrazu i dźwięku – z roku na rok mieszkania i domy Polaków coraz śmielej wypełniają się nowoczesnymi urządzeniami, którymi można sterować za pomocą kilku przycisków w smartfonie. Co jednak kryje się pod pojęciem inteligentnych domów i w jaki sposób one działają?