W marcu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pochwaliło się przygotowaniem wstępnego projektu ustawy, która w przyszłości umożliwi wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjno-depozytowego. Poparcie Polaków dla jego wdrożenia jest niezaprzeczalne, podobnie jak pozytywne efekty środowiskowe. Co jednak ten system oznacza dla przedsiębiorstw i zakładów przetwarzających odpady komunalne?
Naukowcy szacują, że aby zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, obecnie potrzebujemy 170% Ziemi. Zużycie wody przyrasta dwa razy szybciej niż liczba mieszkańców naszej planety. Bez ponownego wykorzystania wody ze ścieków oraz innych produktów wytwarzanych w procesie ich oczyszczania zasoby wodne skurczą się jeszcze szybciej.
Utrzymanie dotychczasowego algorytmu wyznaczania poziomu recyklingu do 2024 r. pozwoli na uniknięcie straty wizerunkowej Polski w Unii Europejskiej, wynikającej z drastycznego spadku wskaźnika recyklingu z 50% do 20% w sytuacji, kiedy inne państwa pozostaną przy aktualnie obowiązującej metodzie.
Na przełomie XX i XXI w. hodowcy z Uniwersytetu Castilla-La Mancha w Hiszpanii wyhodowali nowy klon mieszańca drzewa Paulownia Clon in Vitro 112. Nowy mieszaniec został wyhodowany z dwóch gatunków rodziny paulowniowatych odmian klonów Paulownia elongata i Paulownia fortunei i nazwany Oxytree, co w tłumaczeniu oznacza drzewo tlenowe.
Przedsiębiorcy offshore apelują o zmiany w ustawie przyjętej w lutym tego roku. Ich brak może utrudnić lub zablokować inwestycje w elektrownie na Bałtyku – mówią i dodają, że nowelizacja ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych jest po prostu konieczna.