Oczyszczalnie ścieków zyskują na strategicznym znaczeniu dla gospodarki cyrkularnej kraju. Rola przedsiębiorstw kanalizacyjnych i wodociągowych stale rośnie. Mimo to, poziom ponownego wykorzystywania zasobów wodnych oraz produktów powstających w oczyszczalniach pozostawia wiele do życzenia.
O wyzwaniach i źródłach finansowania sprawiedliwej transformacji Polski z Michałem Kurtyką, ministrem klimatu i środowiska, rozmawiają Robert Rosa i Piotr Talaga.
Przez następnych kilkanaście lat na inwestycje w gospodarkę odpadami powinniśmy wydać niemal 25 mld zł. Jest to konieczne, aby usprawnić selektywne zbieranie odpadów i ich przetwarzanie, a tym samym – osiągnąć wymagane przez Unię Europejską poziomy recyklingu.
Coraz więcej samorządów interesuje się opłatą od zużycia wody jako instrumentem pomagającym osiągnąć i utrzymać samofinansowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Warszawa, Olsztyn, Łódź, Częstochowa czy podwarszawska gmina Halinów zdecydowały się na dosyć radykalny krok, by zapewnić zrównoważenie kosztów. "Opłata wodna" nie będzie jednak "lekiem na całe zło" dla systemów odpadowych w polskich gminach.
Mieszkańcy coraz częściej angażują się w projekty mające na celu tworzenie i dbanie o lokalną zieleń. To dla wielu ważny czynnik podnoszący jakość życia w mieście. Nie brak jednak przykładów bezmyślnej dewastacji czy powtarzających się kradzieży.