Atrakcyjna zieleń może stać się wizytówką miasta, przyciągnąć turystów i sprawić, że mieszkańcy chętnie będą identyfikować się ze swoją „małą ojczyzną”. Jednak aby była ona użyteczna, musi być właściwie zaprojektowana, dobrze wykonana i efektywnie zarządzana. To kosztuje. Część samorządów decyduje się powiększać zielone budżety.
W polskim ciepłownictwie cały czas dominują nieekologiczne paliwa węglowe. Przestarzałe kotły trzeba będzie zmodernizować lub wymienić ze względu na przepisy unijne. Jednym ze sposobów na modernizację w kierunku mniej szkodliwego oddziaływania na środowisko może być spalanie odpadów w elektrociepłowniach. Pieniądze na ten cel w swoich programach oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jednym z problemów, z którymi boryka się nasza krajowa przestrzeń – poza patriotycznym wywożeniem śmieci do lasu – jest jej ogólnonarodowe szpecenie szmatławymi banerami i reklamami. Mówiąc szczerze, już naprawdę nikt ich nie ogląda i nie czyta – choć każdy za nie płaci.
Rząd przyjął w lutym br. kluczowy dla całego sektora paliwowo-energetycznego dokument, jakim jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. Ma on bowiem fundamentalne znaczenie dla kierunków rozwoju energetyki oraz ciepłownictwa, wyznaczając ramy transformacji przedsiębiorstw w najbliższych dekadach.
Eksperci IGCP pozytywnie oceniają rządowe plany transformacji energetycznej zaproponowane w uchwale Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. Po raz pierwszy w historii w dokumencie tej rangi podkreślono potencjał ciepłownictwa systemowego w walce o czyste powietrze, neutralność klimatyczną oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.