Energetyczne wykorzystanie biogazu emitowanego na składowiskach odpadów to ważny element polityki klimatyczno-energetycznej pod kątem zarówno wykorzystania energii z odnawialnych źródeł, jak i gospodarki obiegu zamkniętego. Uwarunkowania prawne i dostępne instrumenty wsparcia każą patrzeć optymistycznie na przyszłość tego rozwiązania.
Biogaz to uniwersalne paliwo, które można wytwarzać z wielu różnych substancji organicznych. Jego produkcja w Europie od lat cieszy stale rosnącym zainteresowaniem, nieco inaczej niż w Polsce, gdzie biogazowe inwestycje tkwią, póki co, w miejscu. Stosunkowo nowym trendem, który obecnie wykazuje dynamiczny wzrost na europejskiej arenie, są biometanownie – instalacje umożliwiające pozyskiwanie biometanu z biomasy.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele osób zdecydowało się zmienić sposób podróżowania i zamieniło komunikację miejską na samochód. Jednak badania wyraźnie pokazują, że maseczki skutecznie chronią przed zakażeniem COVID-19, a ryzyko zarażenia się koronawirusem w środkach transportu zbiorowego nie jest większe niż w innych miejscach.
W Polsce co roku wytwarzane jest ok. 12,7 mln ton odpadów komunalnych, z czego 21,5% (2,7 mln ton) stanowią odpady nadające się do termicznego przetworzenia. Idealnym rozwiązaniem służącym zamykaniu obiegów jest wykorzystanie energii z paliwa alternatywnego, a także włączenie RDF-u do innych niż energetyka sektorów przemysłowych.
Posadzenie drzewa dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Staje się ono żywym, namacalnym symbolem troski o środowisko i tego, jak w najbliższej przyszłości będzie wyglądało miasto, w którym żyjemy.