Sektor ciepłowniczy czekają w nadchodzących latach ogromne zmiany. Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie do 2050 r., zaostrza też wymogi środowiskowe i klimatyczne na 2030 r.
Transformacja energetyczna zostanie w Polsce wymuszona rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2. Udział paliw kopalnych musi się zmniejszyć. Jedną z alternatyw są odpady komunalne. Ich stosowanie rozwiązuje problemy dwóch branż – ciepłowniczej i odpadowej.
Fotowoltaika jest obecnie gorącym tematem w mediach nie tylko branżowych, ale także tych o zasięgu ogólnopolskim. Odnawialne źródła energii zyskują rozgłos już nie tylko dzięki regulacjom Unii Europejskiej i kolejnym celom klimatycznym, ale także dzięki zainteresowaniu polskich firm, inwestorów i zwykłych obywateli. W 2020 roku fotowoltaika stała się hitem inwestycyjnym w energetyce i wehikułem gospodarczym.
Wraz z rosnącym na świecie zapotrzebowaniem na energię oraz malejącymi rezerwami ropy naftowej produkcja alkoholu – surowca energetycznego otrzymywanego w drodze fermentacji – stała się uznanym sposobem produkcji energii na bazie biomasy roślin.
Znaczenie energii odnawialnej wzrasta na całym świecie, zaś rozszerzone metody walki ze zmianami klimatycznymi, chociażby te ustanawiane przez Komisję Europejską, wspierają obszar decyzyjny w tym zakresie. Będą one miały również trwałe znaczenie dla biomasy.