Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Dolnośląskie. Beata Merenda wojewódzką inspektorką ochrony środowiska

Dolnośląskie. Beata Merenda wojewódzką inspektorką ochrony środowiska
MŁ/PAP
29.03.2024, o godz. 15:39
czas czytania: około 2 minut
0

Beata Merenda została powołana na funkcję wojewódzkiej inspektorki ochrony środowiska, zacznie ją pełnić od 2 kwietnia br. Zapowiedziała, że jednym z najważniejszych problemów, którymi zamierza się zająć, są nielegalne składowiska odpadów na terenie Dolnego Śląska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Podczas piątkowej konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Marek Awiżeń poinformował o zmianach na stanowisku wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Powiedział, że po trwającej ok. miesiąca procedurze “odwołany został pan Mariusz Wojewódka, zaś powołana będzie pani Beata Merenda”.

– Praktyk z wiedzą naukową, która aktualnie też zajmuje się audytem dotyczącym właśnie tych spraw z ramienia wojewody. Także osoba, która jak najbardziej jest odpowiednia na to miejsce. Więc mam nadzieję, że od dzisiaj już jesteśmy w stanie kontrolować, pilnować tego, co napływa na Dolny Śląsk, tego, w jaki sposób są odpady składowane – powiedział wojewoda dolnośląski Marek Awiżeń.

Odpady na celowniku

To właśnie kwestia składowania odpadów zdominowała piątkową konferencję. O potrzebie zrobienia audytu w tej sprawie mówił m.in. szef dolnośląskich struktur PO Michał Jaros i towarzyszący mu radni sejmiku Monika Włodarczyk i Wojciech Bochnak.

– Jesteśmy w rakim momencie, w którym wymagana jest od nas, też od koalicji rządzącej, pewna odpowiedzialność za to, co się dzieje na Dolnym Śląsku. (…) Niestety, jeśli chodzi o nielegalne składowiska dzisiaj nie wiemy, z jaką skalą się mierzymy – powiedział Michał Jaros.

Beata Merenda zacznie pełnić swoją funkcję od 2 kwietnia. Podczas konferencji prasowej podkreśliła, że gospodarka odpadami “to zadania bardzo mocno priorytetowe dzisiaj i wiemy, że stoimy przed ogromnym wyzwaniem”.

– Te zagadnienia gospodarowania odpadami wymagają zweryfikowania, przeanalizowania, uporządkowania. Uporządkowania systemowego. Jest to zagadnienie bardzo trudne, które będzie wymagało z pewnością współpracy wszystkich organów zaangażowanych w ochronę środowiska oraz wszystkich służb, które podejmują takie działania na rzecz właściwej gospodarki odpadami – powiedziała Beata Merenda.

Fokus na Odrę

Podczas konferencji poruszona została też kwestia zanieczyszczenia Odry i konieczności zastosowania środków zapobiegawczych, aby uniknąć powtórki katastrofy ekologicznej z 2022 roku.

Beata Merenda jest absolwentką ochrony środowiska na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Studiowała też m.in. na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej i na dwóch kierunkach w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Do 2023 r. pełniła funkcję głównej specjalistki w wydziale inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Jest także członkinią zespołu analiz w dolnośląskim urzędzie wojewódzkim, gdzie zajmuje się audytem gospodarki odpadami.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024