Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Szczecin. Nielegalny demontaż statku nad Odrą

Szczecin. Nielegalny demontaż statku nad Odrą
pap/jw
27.06.2024, o godz. 12:33
czas czytania: około 1 minuty
0

Inspektorzy WIOŚ przy Odrze Wschodniej-Regalicy ujawnili nielegalny demontaż statku – poinformował w czwartek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie. Statek jest demontowany bez zezwolenia i w sposób zagrażający środowisku naturalnemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Prawidłowo realizowany demontaż statku, połączony z odzyskiem surowców wtórnych, może być bez wątpienia przyjaznym środowisku przemysłem. Jednak nie w przypadku demontażu zbiornikowca w Szczecinie – WIOŚ wykrył nieprawidłowości. 

24 czerwca br. podczas prowadzonych działań operacyjnych, z wykorzystaniem drona oraz we współpracy z Komendą Miejską Policji w Szczecinie, Inspektorzy WIOŚ wykryli nielegalny demontaż statku – zbiornikowca TANJA prowadzony przez jedną ze spółek przy ul. Szklanej w Szczecinie – Podjuchy, tuż przy Odrze Wschodniej-Regalicy.

Demontaż zbiornikowca

Nielegalny demontaż zagrażał środowisku naturalnemu.

“Statek jest demontowany bez zezwolenia, cięty bezpośrednio na wodzie bez wykorzystania instalacji do przetwarzaniu statków, mającej możliwość wydzielenia wód, do których mogą przedostawać się substancje ropopochodne ze zdemontowanego statku” – poinformował rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Michał Ruczyński.

Nielegalna działalność

Recykling i złomowanie statków regulują trzy międzynarodowe konwencje i prawo Unii Europejskiej. Wszystkie mają przede wszystkim chronić pracowników i środowisko. Na całym świecie dochodzi do nieprawidłowości. Nieekologiczne i niebezpieczne praktyki w zakresie demontażu statków pozostają poważnym problemem gospodarki morskiej. 

Jak tłumaczyła się spółka przyłapana na gorącym uczynku? Jej przedstawiciele w trakcie kontroli twierdzili, że statek przechodzi remont.

– Zgromadzony materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje na nielegalny demontaż tego statku – dodał Michał Ruczyński. Za czyn ten grozi kara administracyjna do miliona złotych. 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024