Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Gdańsk. Ponowna kara WIOŚ na firmę, która wylewała chemikalia do gruntu. Tym razem za niewłaściwe magazynowanie

Gdańsk. Ponowna kara WIOŚ na firmę, która wylewała chemikalia do gruntu. Tym razem za niewłaściwe magazynowanie
MŁ/PAP
09.04.2024, o godz. 12:09
czas czytania: około 2 minut
0

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku (WIOŚ) poinformował o kolejnej kontroli firmy z Gdańska, która w 2022 r. wylewała chemikalia do gruntu i o nałożeniu na nią 170 tys. zł kary. Tym razem przedsiębiorca m.in. niewłaściwie magazynował odpady.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W trakcie kontroli ustalono wiele nieprawidłowości – poinformował zastępca pomorskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Gdańsku Radosław Rzepecki.

Inspektorzy ustalili, że ukarana firma z gdańskiej dzielnicy Rudniki prowadziła ewidencję odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym, co polegało na niewłaściwej klasyfikacji rodzajów odpadów. Kolejne z naruszeń polegało na niespełnieniu wymagań związanych z magazynowaniem odpadów niebezpiecznych. Przepisy wymagają, aby pojemniki zawierające odpady niebezpieczne miały oznaczenie z podaniem m.in. kodu odpadu.”Kontrolowany nie realizował tego wymogu prawnego” – powiedział Rzepecki.

Chciał zmienić odpady w wody popłuczne

Dodał, że inspektorzy w trakcie kontroli ustalili, że przedsiębiorca rozcieńczał odpady niebezpieczne wodą i dodawał do nich wapna w celu uznania ich za wody popłuczne.

“W ustawie o odpadach wskazano, że zakazuje się mieszania odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, mieszania odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne, a także mieszania odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczania substancji niebezpiecznych” – przekazał.

Po kontroli WIOŚ wymierzył firmie karę w wysokości 170 tys. zł

Rzepecki przypomniał, że firma była kontrolowana przez inspektorów WIOŚ w 2022 r. po tym, jak na działkę sąsiada przedsiębiorcy wylano 700 tys. litrów niebezpiecznych substancji. Wówczas nałożono na niego kary “za przetwarzanie bez wymaganego zezwolenia odpadów w postaci wód popłucznych pochodzących z chemicznej obróbki metali” w wysokości 250 tys. zł i 10 tys. zł za nieprowadzenie ewidencji odpadów w systemie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024