100 milionów na zamianę kotła węglowego na kocioł na biomasę

100 milionów na zamianę kotła węglowego na kocioł na biomasę
Bartłomiej Leśniewski
09.10.2024, o godz. 8:05
czas czytania: około 2 minut
0

NFOŚiGW udzielił spółce Qemetica Soda Polska wsparcia w wysokości 100 mln zł na zmianę kotła węglowego w zakładzie w Inowrocławiu na kocioł biomasowy - poinformowała Qemetica.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dodała, że obecnie trwa przetarg na wykonawcę inwestycji, która ma zakończyć się w 2027 r.

Czysty Inowrocław

Qemetica Soda Polska, spółka należąca do grupy Qemetica (dawniej Ciech – PAP), poinformowała, że otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na projekt konwersji kotła węglowego na kocioł opalany w 100 proc. biomasą w zakładzie w Inowrocławiu.

“Wsparcie NFOŚiGW w wysokości blisko 100 mln zł stanowi najwyższą dotację w historii Qemetiki” – dodała spółka. Podała też, że obecnie trwa przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy inwestycji, która ma być gotowa w 2027 r.

Firma zwróciła uwagę, że konwersja kotła węglowego na kocioł opalany paliwem biomasowym jest jednym z głównych elementów strategii spółki, związanej z transformacją energetyczną – pozwoli ograniczyć zużycie węgla o około 100 tys. ton rocznie w zakładzie w Inowrocławiu oraz umożliwi redukcję CO2 w ilości około 200 tys. ton rocznie.

Kompleksowa infrastruktura

Jak podkreśliła Qemetica Soda Polska zawarcie umowy z NFOŚiGW pozwoli spółce zoptymalizować sposób finansowania projektu. Wskazano, że jej inowrocławska spółka pozyskała dofinansowanie na realizację projektu ze środków Funduszu Modernizacyjnego w ramach programu priorytetowego nr 4.9 “Zeroemisyjny system energetyczny. Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”.

“W trakcie przygotowań do inwestycji wykonaliśmy studia dostępności biomasy – w procesie spalania chcemy używać głównie zrębki drzewnej. To ekologiczne paliwo o niskiej zawartości popiołu, które nie emituje uciążliwych zapachów” – zauważył, cytowany w komunikacie, prezes Qemetica Soda Polska Tomasz Molenda.

Spółka poinformowała, że inwestycja obejmie stworzenie kompleksowej infrastruktury, w tym węzłów rozładunku, separacji, magazynowania oraz transportu biomasy. Rozładunek będzie możliwy zarówno dla transportu samochodowego, jak i kolejowego, co zapewni elastyczność logistyczną i jednocześnie pozwoli ograniczyć emisje z transportu drogowego – zaznaczyła.

W ramach przyjętej strategii Qemetica planuje zredukować emisje CO2 w przemyśle sodowym o 45 proc. do 2029 r. (w porównaniu do roku 2019), a do 2033 r. całkowicie wyeliminować spalanie węgla kamiennego w swoich zakładach.

Qemetica Soda Polska informuje, że jest jedynym w Polsce, a drugim w Europie, producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Jest także największym producentem soli warzonej w Polsce. W portfolio spółki znajdują się także inne wyroby chemiczne – soda oczyszczona, chlorek wapnia, hopkalit, mieszanki solne, peklosól oraz tabletki solne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024