Dodała, że obecnie trwa przetarg na wykonawcę inwestycji, która ma zakończyć się w 2027 r.
Czysty Inowrocław
Qemetica Soda Polska, spółka należąca do grupy Qemetica (dawniej Ciech – PAP), poinformowała, że otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na projekt konwersji kotła węglowego na kocioł opalany w 100 proc. biomasą w zakładzie w Inowrocławiu.
“Wsparcie NFOŚiGW w wysokości blisko 100 mln zł stanowi najwyższą dotację w historii Qemetiki” – dodała spółka. Podała też, że obecnie trwa przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy inwestycji, która ma być gotowa w 2027 r.
Firma zwróciła uwagę, że konwersja kotła węglowego na kocioł opalany paliwem biomasowym jest jednym z głównych elementów strategii spółki, związanej z transformacją energetyczną – pozwoli ograniczyć zużycie węgla o około 100 tys. ton rocznie w zakładzie w Inowrocławiu oraz umożliwi redukcję CO2 w ilości około 200 tys. ton rocznie.
Kompleksowa infrastruktura
Jak podkreśliła Qemetica Soda Polska zawarcie umowy z NFOŚiGW pozwoli spółce zoptymalizować sposób finansowania projektu. Wskazano, że jej inowrocławska spółka pozyskała dofinansowanie na realizację projektu ze środków Funduszu Modernizacyjnego w ramach programu priorytetowego nr 4.9 “Zeroemisyjny system energetyczny. Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”.
“W trakcie przygotowań do inwestycji wykonaliśmy studia dostępności biomasy – w procesie spalania chcemy używać głównie zrębki drzewnej. To ekologiczne paliwo o niskiej zawartości popiołu, które nie emituje uciążliwych zapachów” – zauważył, cytowany w komunikacie, prezes Qemetica Soda Polska Tomasz Molenda.
Spółka poinformowała, że inwestycja obejmie stworzenie kompleksowej infrastruktury, w tym węzłów rozładunku, separacji, magazynowania oraz transportu biomasy. Rozładunek będzie możliwy zarówno dla transportu samochodowego, jak i kolejowego, co zapewni elastyczność logistyczną i jednocześnie pozwoli ograniczyć emisje z transportu drogowego – zaznaczyła.
W ramach przyjętej strategii Qemetica planuje zredukować emisje CO2 w przemyśle sodowym o 45 proc. do 2029 r. (w porównaniu do roku 2019), a do 2033 r. całkowicie wyeliminować spalanie węgla kamiennego w swoich zakładach.
Qemetica Soda Polska informuje, że jest jedynym w Polsce, a drugim w Europie, producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Jest także największym producentem soli warzonej w Polsce. W portfolio spółki znajdują się także inne wyroby chemiczne – soda oczyszczona, chlorek wapnia, hopkalit, mieszanki solne, peklosól oraz tabletki solne.
Komentarze (0)