1 / 3

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego wielkopolski oddział zainwestują 100 mln zł m.in. w instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków wielorodzinnych w poznańskich spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. To kolejny region, po Dolnym Śląsku, decydujący się na taki ruch.  

– Przykład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która jest znana z największej miejskiej, rozproszonej elektrowni PV w Polsce pokazuje, że zamiast płacić rachunki za prąd, lepiej spłacać tani kredyt – powiedział w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka.

W siedzibie Narodowego Funduszu zainaugurowano projekt „Słoneczne dachy”. Porozumienie w tej sprawie podpisali prezes NFOŚiGW Piotr Woźny i prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak. Dokument określa zasady współpracy między stronami, polegające przede wszystkim na opracowaniu finalnej wersji regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie.

– Narodowy Fundusz przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki (do 10% umorzenia), a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu – powiedział szef NFOŚiGW Piotr Woźny.

Niebawem przeprowadzony zostanie pilotaż, który włączy budynki wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w fotowoltaiczne inwestycje. Nabór wystartuje jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dofinansowanie – na zakup i montaż mikroinstalacji PV o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW – będzie udzielane w formie pożyczek (oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2 proc. w skali roku).

– W nowym programie będziemy dofinansowywać spółdzielniom i wspólnotom dwa rodzaje przedsięwzięć. Fotowoltaiczne uzyskają wsparcie z pieniędzy udostępnionych przez NFOŚiGW. Z kolei zadania termomodernizacyjne sfinansujemy z własnych zasobów – powiedziała prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

Czytaj więcej

Skomentuj