Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: NFOŚiGW

Łącznie artykułów: 759.

Środowiskowe paragrafy wchodzą na wyższy bieg

Środowiskowe paragrafy wchodzą na wyższy bieg

Polska właśnie weszła w zaawansowany tryb wdrażanie unijnej dyrektywy o ochronie środowiska przez prawo karne. Dla przedsiębiorców, których dotyczy gospodarka odpadami oznacza to konkretne zmiany, które należy uwzględnić w analizie ryzyka firmy. Rodzi się pytanie, czy kolejne, odgórnie podyktowane zmiany, są w stanie uszczelnić system i faktycznie poprawić od lat trudną sytuację poturbowanego brutalnymi ciosami przestępców środowiska czy będzie to jedynie obciążenie organów kontroli i ścigania, których działania często pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o ich skuteczność?

Wielka modernizacja sieci wodociągowej w Toruniu

Wielka modernizacja sieci wodociągowej w Toruniu

16.06.2026
0

Blisko 98 milionów złotych pochłonie gruntowna modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę pitną, którą w latach 2026–2029 przeprowadzą Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. Kluczowa dla miasta inwestycja zyskała ogromne wsparcie finansowe w postaci 56 milionów złotych dotacji unijnej z programu FEnIKS, dystrybuowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Projekt zapewni mieszkańcom Torunia wyższą jakość wody, mniejsze straty w sieci oraz stabilność dostaw dzięki wdrożeniu inteligentnych systemów zarządzania i odnawialnych źródeł energii.

Trwa budowa spalarni odpadów w Suwałkach. Jej koszt to 220 mln zł

Trwa budowa spalarni odpadów w Suwałkach. Jej koszt to 220 mln zł

10.06.2026
0

9 czerwca 2026, w Suwałkach odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowoczesnej Instalacji Termicznego Przekształcenia Wstępnie Przetworzonych Odpadów Komunalnych. Jak informuje UM Suwałki, to największa i jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w historii miasta. Nowy obiekt ma zapewnić niezależność energetyczną oraz stabilizację cen zagospodarowania odpadów.

Polska zabiega o wzmocnienie Funduszu Modernizacyjnego po 2030 r.

Polska zabiega o wzmocnienie Funduszu Modernizacyjnego po 2030 r.

20.05.2026
0

Od 2020 r. Polska uzyskała akceptację dla 30 programów priorytetowych o łącznej wartości ok. 53,5 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego. To jedno z najważniejszych źródeł finansowania transformacji energetycznej, obejmujące m.in. termomodernizację budynków, rozwój OZE, modernizację ciepłownictwa, magazyny energii i poprawę efektywności energetycznej.

System kaucyjny i ROP pod lupą. Gorąca debata o przyszłości gospodarki odpadami

System kaucyjny i ROP pod lupą. Gorąca debata o przyszłości gospodarki odpadami

15.05.2026
0

Posiedzenie Podkomisji stałej gospodarki i infrastruktury komunalnej, które odbyło się 13 maja 2026 r., stało się polem intensywnej debaty nad przyszłością polskiego sektora odpadowego. Głównymi osiami sporu były: operacyjna wydolność wdrażanego systemu kaucyjnego, kształt reformy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) zawartej w projekcie UC100 oraz realna możliwość osiągnięcia przez samorządy unijnych wskaźników recyklingu. Podczas gdy Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) akcentuje strategiczne korzyści dla bezpieczeństwa surowcowego państwa, przedstawiciele samorządów oraz biznesu alarmują o ryzyku destabilizacji systemów gminnych, "dwóch prędkościach" wdrażania oraz niekontrolowanym wzroście kosztów dla mieszkańców.

NFOŚiGW finansuje Polski Hub Elektromobilności. 4,5 mld zł na fabrykę w Jaworznie

NFOŚiGW finansuje Polski Hub Elektromobilności. 4,5 mld zł na fabrykę w Jaworznie

13.05.2026
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowę na finansowanie Polskiego Hubu Elektromobilności kwotą 4,5 mld zł. Środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwolą na budowę nowoczesnej fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie. Inwestycja realizowana we współpracy z koncernem Foxconn zakłada transfer technologii i rozpoczęcie produkcji w 2029 roku.

Trzy osoby skazane za nielegalne składowiska odpadów w Wielkopolsce. Kto naprawdę zarobił na odpadach?

Trzy osoby skazane za nielegalne składowiska odpadów w Wielkopolsce. Kto naprawdę zarobił na odpadach?

06.05.2026
0

Na kary od 1 do 1,5 roku więzienia nieprawomocnie skazane zostały we wtorek trzy osoby odpowiedzialne za nielegalne składowiska odpadów w Koninie i Kamionce. Zdaniem sądu oskarżeni byli jedynie figurantami, a realne korzyści z procederu odniosły inne osoby. Skazani we wtorek w Sądzie Rejonowym w Koninie to Mariusz P. i Iwona P. – współwłaściciel i prezes firmy T. z Nieszawy – oraz właściciel firmy O. Waldemar K.

Biometan czeka na system aukcyjny. Wywiad z Anną Moskwą

Biometan czeka na system aukcyjny. Wywiad z Anną Moskwą

29.04.2026
0

Branża biogazu i biometanu czeka na przyjęcie prawa o systemie aukcyjnym. To mechanizm wsparcia, w którym państwo organizuje przetargi, gwarantując producentom biometanu stabilną cenę i odbiór przez określony czas. Odpowiednie przepisy zostały zawetowane przez prezydenta wraz z całą ustawą wiatrakową, w której się znalazły. Czy wystarczą one do odblokowania polskiego potencjału biogazowego? W czasie konferencji Green Gas Poland zapytaliśmy o to byłą minister klimatu i środowiska, Annę Moskwę, dziś reprezentującą Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego.

Czyste Powietrze. MKiŚ wdraża procedury certyfikacji wydatków na 1,5 mld zł

Czyste Powietrze. MKiŚ wdraża procedury certyfikacji wydatków na 1,5 mld zł

24.04.2026
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza dodatkowe mechanizmy weryfikacji wydatków w ramach programu „Czyste Powietrze”, mające na celu potwierdzenie ich zgodności z wymogami programu FEnIKS. Proces ten, obejmujący certyfikację środków na łączną kwotę 1,5 mld zł do końca maja br., nie wpływa na ciągłość wypłat dla beneficjentów.

Anita Sowińska chce organizacji parasolowej dla systemu kaucyjnego

Anita Sowińska chce organizacji parasolowej dla systemu kaucyjnego

23.04.2026
0

W tzw. organizacji parasolowej dotyczącej systemu kaucyjnego powinni się znaleźć wszyscy jego interesariusze - oceniła w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Rolę tej organizacji resort chciałby określić w planowanej nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

CBA w MKiŚ i FOŚiGW! Chodzi o dokumenty dotyczące programu „Czyste Powietrze”

CBA w MKiŚ i FOŚiGW! Chodzi o dokumenty dotyczące programu „Czyste Powietrze”

21.04.2026
0

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zabezpiecza dokumenty dotyczące programu „Czyste Powietrze” w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) oraz w funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.   Wielowątkowe śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Europejską, dotyczy nieprawidłowości przy wdrażaniu kolejnych etapów programu od 1 czerwca 2021 r.

Stanowisko ZGWRP wobec reformy ROP (UC100). Szansa na stabilizację czy ryzyko dla samorządów?

Stanowisko ZGWRP wobec reformy ROP (UC100). Szansa na stabilizację czy ryzyko dla samorządów?

15.04.2026
0

Reforma ROP (projekt UC100) to kluczowa zmiana w polskiej gospodarce odpadami, mająca na celu wdrożenie zasady „zanieczyszczający płaci” oraz dostosowanie prawa do rozporządzenia PPWR i dyrektywy SUP. Związek Gmin Wiejskich RP (ZGWRP) popiera kierunek zmian, ale ostrzega przed lukami finansowymi, ryzykiem wzrostu opłat dla mieszkańców oraz brakiem precyzyjnych algorytmów podziału środków z NFOŚiGW.

Wprowadzający opakowania mają za co płacić

Wprowadzający opakowania mają za co płacić

Dyskusja o rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce od lat krąży wokół jednego pytania: „ile producenci powinni zapłacić za wprowadzane opakowania?”. To pytanie jest jednak źle postawione. W rzeczywistości nie chodzi o pytanie „ile?”, ale „za co?”. Naszym zdaniem producent powinien ponieść pełny koszt swojego opakowania – od momentu wprowadzenia go na rynek aż po jego zagospodarowanie jako odpadu.

PWIK Głogów z dofinansowaniem na odbudowę infrastruktury wodno-ściekowej

PWIK Głogów z dofinansowaniem na odbudowę infrastruktury wodno-ściekowej

09.04.2026
0

PWIK Głogów realizuje kluczowy projekt odbudowy infrastruktury wodno-ściekowej dzięki znaczącemu dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. Jak podaje NFOŚiGW, w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano umowę na realizację zadania pod nazwą „Uszczelnienie kanalizacji sanitarnej wraz ze studniami kanalizacyjnymi w ulicach: Kamienna Droga, Spokojna, Dobra, Mała, Cicha, Grodzisko, Dzieci Głogowskich, Novarese w Głogowie”.

Nowe dotacje na deszczówkę – start już wkrótce

Nowe dotacje na deszczówkę – start już wkrótce

07.04.2026
0

Do czerwca poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska uruchomią programy, w których właściciele domów będą mogli otrzymać do 8 tys. zł dotacji m.in. na instalacje wyłapujące deszczówkę - zapowiedział wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda. Najwięcej pieniędzy będzie na Śląsku.

Ponad 2,6 mld zł dofinansowania z FEnIKS na gospodarkę wodno-ściekową. MKiŚ podpisało kolejne umowy

Ponad 2,6 mld zł dofinansowania z FEnIKS na gospodarkę wodno-ściekową. MKiŚ podpisało kolejne umowy

01.04.2026
0

Jak poinformowało MKiŚ, program FEnIKS gospodarka wodno-ściekowa przynosi realne efekty: 500 km infrastruktury, 300 tysięcy mieszkańców przyłączonych do sieci oraz 30 wybudowanych lub zmodernizowanych oczyszczalni ścieków. To bilans 57 projektów realizowanych przy wsparciu Funduszy Europejskich. Właśnie podpisano kolejne 8 umów z samorządami na kwotę przekraczającą 368 mln zł.

css.php
Copyright © 2026