1 / 4

Jak informuje firma Nextbike, operator systemów rowerów miejskich m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu, od początku tegorocznego sezonu rowerowego przybyło już 100 tysięcy użytkowników wypożyczanych jednośladów. Oznacza to, że średnio co 98 sekund do systemu dołącza kolejna osoba.

W bieżącym sezonie z rowerów jako pierwsi skorzystali mieszkańcy Warszawy i Konstancina-Jeziornej (1 marca) oraz Opola. Następnie wystartowały systemy w Lublinie, Grodzisku Mazowieckim i Białymstoku. Potem przyszedł czas na Poznań, Wrocław, Katowice i Sopot. W obrębie tych miast, w tym roku, doszło już do ponad 100 tysięcy rejestracji nowych użytkowników. To „okrągłe” dołączenie do grona rowerzystów miejskich odnotowano w poniedziałkowy wieczór w systemie Lubelski Rower Miejski.

Oznacza to, że do systemu rowerów publicznych w Polsce co 98 sekund rejestruje się nowy użytkownik. Rekordowym pod względem nowych rejestracji były dni: 1 maja (2662 nowe osoby), 11 kwietnia (2514 nowych osób) i 4 czerwca (2416 nowych osób).

– Ten sezon, jeśli chodzi o zainteresowanie rowerami miejskimi, jest rekordowy pod każdym względem. Kolejne miasta, jak choćby Katowice, decydują się na otwarcie własnych wypożyczalni, a samorządy, które sieci już posiadają znacznie je rozbudowują i modernizują. Tu przykładem mogą być Wrocław i Białystok, a wkrótce także Poznań – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Co za tym idzie, obserwujemy rosnące liczby wypożyczeń oraz rejestracji użytkowników. Jeśli chodzi o ten ostatni parametr, to mimo, że jesteśmy na rynku od 2011 roku, nadal odnotujemy wzrost dynamiki nowych kont zakładanych przez rowerzystów – dodaje.

W tym sezonie, od 1 marca do 23 czerwca, użytkownicy w całej Polsce dokonali już 1 740 510 wynajmów. W analogicznym okresie ubiegłego roku liczba wypożyczeń zbliżała się do 1 200 000. To oznacza wzrost natężenia wypożyczeń na poziomie prawie 50%! W dużym stopniu ma na to wpływ wciąż rosnąca moda na korzystanie ze zdrowych środków transportu oraz na aktywny tryb życia. Nie bez znaczenia jest także rozwój i unowocześnienie infrastruktury rowerowej w kolejnych miastach. Pod koniec ubiegłego sezonu Polacy mieli do dyspozycji 392 stacje i 4600 rowerów. W te wakacje będą to już 464 wypożyczalnie i 5 608 jednośladów.

W tym roku średni czas wypożyczenia wynosi dla całej Polski ok. 24 minuty. Rekord dzienny wynajmów odnotowano 11 czerwca, kiedy użytkownicy w dziesięciu miastach sięgali po rowery prawie 30 tysięcy razy.

Czytaj więcej

Skomentuj