Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

110 milionów zł na budowę obwodnic Chojnic, Skórcza i Kartuz

110 milionów zł na budowę obwodnic Chojnic, Skórcza i Kartuz
R.G.
13.07.2022, o godz. 9:41
czas czytania: około 3 minut
0

Ponad 110 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), na budowę trzech obwodnic w województwie pomorskich: Chojnic, Skórcza i Kartuz. We wtorek doszło do podpisania umów między wiceministrami infrastruktury i dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Dziś, 12 lipca br. podpisano umowy na dofinansowanie budowy trzech obwodnic na Pomorzu: Chojnic, Skórcza i Kartuz. Umowa na wsparcie ich budowy w kwocie ponad 110 mln złotych, została zawarta między repezentującymi stronę rządową, Wiceministrami infrastruktury Rafałem Weberem i Marcinem Horałą, a Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Grzegorzem Stachowiakiem.

Tysiące kilometrów dróg

– Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), zwiększa się komfort życia i bezpieczeństwo w wielu regionach naszego kraju – zapewniał podczas ceremonii podpisania umów Wiceminister Rafał Weber. – Pozwala to na przebudowę, remonty i budowę tysięcy kilometrów dróg lokalnych.

Wiceminister Weber dodał też, że przez ostatnie cztery lata w ramach RFRD na Pomorze przekazano około 600 milionów złotych.

– Stawiamy na rozwój infrastruktury transportowej we wszystkich obszarach, począwszy od projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego, przez drogi szybkiego ruchu, linie kolejowe pozwalające na komunikowanie się pomiędzy różnymi regionami Polski i wreszcie drogi lokalne, które są często najważniejsze dla korzystających z nich kierowców – mówił Wiceminister Marcin Horała.

Podstawa to samorządy

Natomiast Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Grzegorz Stachowiak mocno akcentował rolę oraz aktywność przedstawicieli samorządów powiatów i gmin przez które będą przebiegały wyżej wspomniane obwodnice.

– Bez nich trudno byłoby znaleźć kolejne 100 milionów złotych, żeby te obwodnice wybudować – oceniał Dyrektor Grzegorz Stachowiak.

Dyrektor ZDW w Gdańsku dodał też, że przedstawiciele samorządów angażują się, wspierają i „czują jak ważne są drogi wojewódzkie”.

Ponad 25 milionów zł na Chojnice

Obwodnica Chojnic zostanie wybudowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 212 i będzie miała ok. 3 km długości. Całkowita wartość tego zadania wyniesie 51,5 mln zł, a przyznana kwota dofinansowania z RFRD to 25,7 mln zł.

Początek projektowanej obwodnicy zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ul. Leśnej z ul. Bytowską, koniec na skrzyżowaniu z ul. Sępoleńską. Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to II kwartał 2025 roku.

Ponad 51 milionów zł na Kartuzy

Obwodnica Kartuz zostanie poprowadzona po północno-zachodniej stronie miasta. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 51,2 mln zł, a koszt jej budowy to 102,5 mln zł.

Jak przekazało Ministerstwo Infrastruktury, nowa trasa przyczyni się do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum miasta i do poprawy warunków życia oraz bezpieczeństwa mieszkańców. Udostepnienie do ruchu obwodnicy o długości 4,1 km zaplanowano na III kwartał 2026 roku.

Prawie 34 miliony na obwodnicę Skórcza

Koszt budowy obwodnicy Skórcza w ciągu drogi wojewódzkiej nr 231 wyniesie 67,5 mln zł, a kwota rządowego dofinansowania to 33,7 mln zł.

Inwestycja została zaplanowana w nowym przebiegu po południowej stronie miejscowości. Początek jej trasy zaplanowano na skrzyżowaniu ulicy Dworcowej z ulicą Pomorską, a koniec przed miejscowością Mirotki.

Nowa obwodnica będzie miała około 4,5 km długości. Planowany termin jej oddania do użytkowania tej obwodnicy to IV kwartał 2026 roku.

Ponad 590 milionów zł dla pomorskiego

Dodajmy, że w latach 2019-2022 w ramach RFRD dofinansowano 667 zadań w województwie pomorskim o łącznej wartości ponad 590 mln zł. Umożliwiło to budowę, przebudowę lub remont ponad 1120 km dróg powiatowych i gminnych.

Od 2021 roku ze środków Funduszu są dofinansowywane zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w obszarze przejść dla pieszych. Dzięki nim w województwie pomorskim realizowanych jest ponad 260 takich zadań.

13 miliardów zł w skali kraju

Natomiast w skali kraju w latach 2019-2022 wsparcie z RFRD uzyskało ponad 12 tys. zadań na drogach gminnych i powiatowych o łącznej długości ponad 18 tysięcy km. Na ten cel rząd przeznaczył ok. 13 mld zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024