12 miast z woj. śląskiego otrzyma unijne środki na granty do wymian pieców węglowych w budynkach jednorodzinnych. Łącznie dotacje z funduszy europejskich na ten cel sięgną 28,3 mln zł. Wcześniej w dwóch naborach dofinansowano 12 wniosków kwotą 14,4 mln zł.

Miasta będą współfinansowały swoje programy grantów dla mieszkańców funduszami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20. Są to jedne z ostatnich środków śląskiego RPO na inwestycje proekologiczne.

Zgodnie z informacjami Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego w konkursie w ramach tzw. poddziałania RPO 4.6.1 Czyste powietrze zarząd woj. śląskiego zatwierdził do dofinansowania złożone wnioski miast: Katowice, Zabrze, Rybnik, Sosnowiec, Bielsko-Biała, Gliwice, Tarnowskie Góry, Myszków, Tychy, Godów, Knurów i Wodzisław Śląski.

Pieniądze na wymianę źródeł ciepła

Chodzi o trzeci nabór RPO z poddziałania 4.6.1., pod kątem którego samorządy prowadziły nabory wniosków swoich mieszkańców. Pierwszy konkurs 4.6.1. dotyczył tylko pilotażu uzupełnienia rządowego programu Stop Smog w Pszczynie. W drugim naborze łącznie 12,8 mln zł dotacji udzielono pod kątem grantów miast: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Knurów, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze oraz Żory.

W obecnym naborze Rybnik otrzyma prawie 3,8 mln zł na projekt: „Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Rybnika – edycja II”, Tychy – blisko 1,2 mln zł na projekt: „Wymiana węglowych źródeł ciepła szansą na poprawę powietrza w Tychach – etap II” i Myszków – ponad 1,2 mln zł na projekt: „Granty – wymiana pieców c.o. w Myszkowie”.

Walka ze smogiem

Do Godowa trafi prawie 532 tys. zł na projekt: „Zapora antysmogowa – walka ze smogiem w gminie Godów”, do Wodzisławia Śląskiego – prawie 339 tys. zł na projekt: „Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Wodzisław Śląski – etap II”, a do Bielska-Białej –2,7 mln zł na projekt: „Likwidacja starych źródeł ciepła na paliwa stałe w Bielsku-Białej – etap II”.

Tarnowskie Góry otrzymają blisko 2,4 mln zł na projekt: „Czysty LUFT w Tarnowskich Górach”, Gliwice – niespełna 2,7 mln zł na: „Czyste powietrze nad Gliwicami – wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych” oraz Zabrze – 4,2 mln zł na projekt: „Dbaj o powietrze 2.0 – dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych”,

Ponadto Knurów otrzyma blisko 350 tys. zł na projekt: „Czyste powietrze – wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych w gminie Knurów – etap II”, Katowice – 6,1 mln zł na: „Poprawę jakości powietrza w Katowicach poprzez wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych” i Sosnowiec – 2,9 mln zł na: „Wymianę źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Sosnowca”.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Powszechne stosowanie wysilonych i szybkobieżnych silników wysokoprężnych, często uważanych za “bardziej ekologiczne” niż alternatywy benzynowe, sprawiło, że powietrze stałoby się smogiczne. (a może lepiej brzmi “zasmogowane). Diesle zazwyczaj emitują mniej dwutlenku węgla niż pojazdy benzynowe, zmniejszając ich udział w globalnym ociepleniu. Ale to niekoniecznie powoduje, że olej napędowy jest przyjazną dla środowiska alternatywą,.. Diesle wytwarzają większą ilość tlenków azotu niż samochody z silnikami benzynowymi, wskazuje. A to przyczynia się do smogu. Dlatego 40 – 50 lat temu, gdy większość domów opalana była węglem, a w domach powszechne były piece węglowe w kuchni był mniejszy problem ze smogiem. Państwa, miasta powinny bardziej dbać o wyeliminowanie samochodów osobowych z silnikiem “TURBO DIESEL” z użytku niż wymiana piecy. Wymiana piecy polepsza samopoczucie urzędników, bo coś zrobili. Choć niekoniecznie rozwiązali prawdziwy problem!!!

Skomentuj