120 lat Katowickich Wodociągów

120 lat Katowickich Wodociągów
14.12.2007, o godz. 11:42
czas czytania: około 10 minut
0

Z okazji 120 rocznicy powstania pierwszego ujęcia wody dla Katowic publikujemy historię Katowickich Wodociągów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rozwój przemysłu, wzrost liczby ludności i względy epidemiologiczne – wszystkie te zjawiska przyczyniły się do powstania sieci wodociągowych na Górnym Śląsku. Historia ich budowy rozpoczęła się w połowie XIX wieku.

Katowice leżą w strefie wododziału Wisły i Odry. Rzeki i potoki, które w większości mają tu swój początek, nie prowadzą dużych ilości wód powierzchniowych. Od momentu zasiedlenia tych terenów podstawowe zaopatrzenie ludności zapewniały płytkie wody podziemne czerpane ze źródeł i studni. W połowie XIX wieku rozwój przemysłu wydobywczego spowodował drenowanie poziomów wodonośnych i ich zanikanie. Przyczynił się także do pogorszenia jakości dotychczas wykorzystywanych wód. W 1873 roku na Śląsku wybuchła epidemia cholery azjatyckiej. Za jedno z głównych źródeł zakażeń uznano wodę w przydomowych studniach, uznając ją za niezdatną do picia. Rozpoczęto poszukiwania wód podziemnych, które można by wykorzystać do zaopatrzenia w wodę ludności Górnego Śląska. Ujęcia wody powstawały na terenie kopalń. Do zaopatrzenia w wodę zaczęto wykorzystywać nadmiar wód dołowych. Już pod koniec XVIII wieku odprowadzano i wykorzystywano wody ze Sztolni Fryderyka w okolicach Ptakowic. W 1862 roku powstało ujęcie wody w Siemianowicach Śląskich. W latach 1873 – 1875 uruchomiono ujęcie „Zawada” w Zawadzie koło Pyskowic, a w 1884 roku ujęcie „Adolfschacht” w Reptach koło Tarnowskich Gór.

Pierwsze ujęcie wody dla Katowic powstało w 1887 roku. Stał się nim szyb kopalni „Kleofas”, z którego woda była tłoczona do zbiornika znajdującego się na wzgórzu Beaty, w miejscu gdzie dziś stoi kościółek św. Michała w Parku Kościuszki. Ujęcie to służyło Katowiczanom przez 10 lat. W 1896 roku nowym źródłem wody dla Katowic stała się kopalnia „Rozalia” w Dąbrówce Małej. Usytuowanie kopalni na terenach bogatych w wodę powodowało trudności najpierw w jej uruchomieniu, a następnie funkcjonowaniu. Pierwszą próbę wydobycia rud cynku i ołowiu na tym obszarze podjęto w 1855 roku. Zlewanie pokładów wodami podziemnymi uniemożliwiło jednak prace. Nie udało się również uruchomić kopalni podczas kolejnej próby w 1865 roku. Wydobycie rozpoczęto dopiero w 1885 roku. Osiem lat później znów natrafiono na cieki wodne, które zalewały kopalnię. Zapadła wówczas decyzja o przebudowaniu instalacji w jednym z szybów i przekształceniu kopalni w ujęcie wody dla gmin Katowice, Bytom i centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. 25 marca 1895 roku powiat katowicki kupił wodociąg do Dąbrówki Wielkiej i Bańgowa oraz wieżę ciśnień. W tym czasie wybudowano także zbiornik na wzgórzu w Bytkowie przy dzisiejszej trasie Katowice – Tarnowskie Góry. 1 stycznia 1896 roku rozpoczęto tłoczenie wody z ujęcia „Rozalia” do zbiornika w Bytkowie. Podobnie jak wcześniej ze wzgórza Beaty, woda z Bytkowa była rozprowadzana systemem grawitacyjnym. Wodociąg „Rozalia” był jednym z największych wodociągów gminnych. Z zasobów wodnych kopalni korzystały nie tylko Katowice, ale także ościenne miasta i gminy.

Od momentu uruchomienia pierwszych ujęć z roku na rok w Katowicach wzrastała długość sieci wodociągowej. Rosła też liczba domów podłączonych do wodociągów. W 1897 roku łączna długość wodociągów na ternie miasta wynosiła 12,8 km, w 1907 roku 21,5 km, w 1926 roku 52 km, a w 1932 roku 100 km. W 1910 roku na 915 parcel 885 budynków korzystało z wody z sieci. W związku ze wzrostem zamożnej ludności coraz więcej domów posiadało łazienki. Znacząco wpływało to na zwiększenie zużycia wody. W latach 1894-1895 na terenie miasta rocznie zużywano 406 tys. m3. W roku 1910 roczne zapotrzebowanie na wodę w Katowicach wynosiło już 1,5 mln m3. W 1908 roku jeden mieszkaniec Katowic zużywał aż 92 litry wody. Było to najwyższe zużycie wody na jednego mieszkańca wśród wszystkich miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

 

W związku z ciągłym niedoborem wody w istniejących ujęciach na Górnym Śląsku w 1919 roku podjęto decyzję o budowie stacji w Maczkach. W latach 1925 – 1927 dla zwiększenia wydajności ujęcia „Zawada” wykorzystano poziomy wody w Jelinie. W 1931 roku zaczęto tez pobierać wodę z rzeki Sztoły koło Ryszki i doprowadzać do ujęcia w Maczkach. W 1929 roku zwiększono wydajność ujęcia „Rozalia”, a w 1930 roku zbudowano nowe ujęcie wody w Brzezince.

Równolegle z rozwojem sieci wodociągowej zaczęto budować sieci kanalizacyjne. W momencie wybuchu epidemii cholery azjatyckiej na terenie Katowic istniały dwa kanały ściekowe będące pozostałością po dobrach Thiele-Wincklera. W latach 1873-1890 powstało kolejnych pięć kanałów głównych. Równocześnie mieszkańcy zostali zobowiązani do podłączania się do kanalizacji i płacenia tzw. „Kanalrente”. Opłata ta przeznaczona była na dalszy rozwój systemu wodno-kanalizacyjnego miasta. Kanały miejskie i kanały fabryczne zostały skierowane do rzeki Rawy. Szybko z rzeki, w która w latach 40-tych XIX wieku słynęła z mnogości ryb i raków, stała się kanałem ściekowym. Aby ograniczyć zgubny wpływ ścieków na środowisko Katowice jako pierwsze miasto na Śląsku w 1916 roku wybudowały oczyszczalnię mechaniczno-biologiczną. Poprawę skanalizowania całego miasta umożliwiła pierwsza regulacja rzeki Rawy prowadzona w latach 1926-1938 i równoczesna przebudowa kolektorów. W 1938 roku 77 proc. budynków, głównie w Śródmieściu, Załężu i Bogucicach, było podłączonych do kanalizacji.

Powstającym systemem zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków zaczęły zaradzać zorganizowane przedsiębiorstwa. W 1922 roku na mocy Traktatu Wersalskiego Polska otrzymała na własność Zakład Wodociągowy „Adolfschaft” czyli „Szyb Staszic” w Reptach oraz sześć wodociągów i wież wodnych dotychczas należących do Prus. Z końcem 1923 roku zlikwidowano wspólną administrację wodociągową na Śląsku. Od 1924 roku na Górnym Śląsku działały trzy zorganizowane przedsiębiorstwa wodociągowe. Na mocy polsko-niemieckiego układu Ministerstwo Robót Publicznych do eksploatacji „Szybu Staszic” powołało „Państwowe Zakłady Wodociągowe na Górnym Śląsku” z siedzibą w Katowicach. Obok nich działały także: „Wasserwerk Deutsch-Oberschlesien G.m.b.H.” w Zabrzu i „Powiatowe Zakłady Wodociągowe” przy Starostwie Katowickim. Główną stacją zabrzańskiego przedsiębiorstwa była stacja „Zawada”, a wodociągów powiatowych stacja wodociągowa „Rozalia”.

W okresie II wojny światowej wszystkie śląskie wodociągi posiadały jeden zarząd. W latach 1949-1950 system zasilania Śląska w wodę połączono w jeden zakład tworząc: Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach. Zadaniem WPWiK było ujmowanie, uzdatnianie i transportowanie hurtowe wody do miast województwa katowickiego. W jego administracji i eksploatacji znalazły się zbiorniki wodne w Goczałkowicach i Kozłowej Górze oraz oczyszczalnie ścieków w Skoczowie, Strumieniu i Klimzowcu.

Równocześnie 14 grudnia 1950 roku na mocy uchwały Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Katowicach utworzono Miejskie Zakłady Wodociągowe i Kanalizacyjne w Katowicach, a następnie 6 marca 1951 roku w jego miejsce utworzono Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, którego zadaniem było dostarczanie wody na terenie miasta Katowice. W 1975 roku Zarządzeniem Wojewody Katowickiego przedsiębiorstwo zostało podporządkowane WPWiK jako Zakład nr 1. W jego administracji znalazły się gminy dziś obsługiwane przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A.: Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice, później podzielone na Mysłowice, Chełm Śląski i Imielin.

W 1991 roku na mocy Zarządzenia Wojewody Katowickiego jako następca prawny Zakładu nr 1 utworzono Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach. Na mocy Aktu Komercjalizacji z dania 5 października 2006 roku oraz wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego dokonanego w dniu 22 grudnia 2006 roku, z dniem 1 stycznia 2007 roku państwowe Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach Spółka Akcyjna. W wyniku umowy dotyczącej przekazania przez Skarb Państwa pakietu 100 proc. akcji Miastu Katowice, od dnia 1 sierpnia 2007 roku Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. jest jednoosobową spółką Miasta Katowice. W ten sposób historia zatoczyła koło, wodociągi kiedyś były miejskie i dziś znów powróciły w ręce miasta.

Wodociągowe ciekawostki

W XVIII wieku na obszarze 250 km², obejmujących gminy Zabrze, Bytom i Katowice, istniało 90 stawów zajmujących blisko 17,5 km² powierzchni. Znaczna ich część powstała w wyniku budowy grobli i podpiętrzeń na rzekach i potokach. Z utworzonych w ten sposób zbiorników pobierano głównie wodę do celów przemysłowych.

W 1874 roku na terenie gminy Katowice było 1108 studni, z których czerpano wodę na potrzeby gospodarstw domowych.

W latach 1848-1877 w wyniku eksploatacji górniczej na terenie Dąbrówki Małej, Wełnowca, Józefowa, Dębu i Katowic wyschły 4 źródła i 60 studni.

W 1875 roku średnie zużycie wody na Górnym Śląsku wynosiło 15 litrów/dobę/osobę.

Pierwszy projekt budowy centralnego systemu zaopatrzenia w wodę obszaru Górnego Śląska został opracowany w 1874 roku przez Veitmeyer`a. Zakładał on ujmowanie wody z Białej Przemszy w rejonie Słupnej. Pomysł ten nie został zrealizowany ze względu na negatywne skutki pobierania wód rzecznych powodujących obniżenie stanów i zahamowanie żeglugi na Przemszy.

Pierwsze kanały zostały zbudowane staraniem Thiele-Wincklera. Służyły odprowadzaniu ścieków z zabudowań dworskich. Jeden przebiegał od skrzyżowania Querstrasse, obecnie ul. Staromiejskiej, z ulicą Johanesstrasse, dzisiejszą ul. św. Jana, przez ulice Poststrasse, obecnie Pocztową, do stawu hutniczego Huty Marta powstałego z rozlewiska rzeki Rawy. Drugi biegł ulica Lasarethstrasse, dzisiejszą Stawową także do stawu hutniczego.

Pierwszym dokumentem regulującym pobieranie opłat za przyłączenie do kanalizacji i odprowadzanie ścieków systemem kanałów było rozporządzenie policji z dnia 2 maja 1883 roku. Na jego podstawie w 1884 roku sporządzono statut, który stworzył podstawę do pobierania w terminie do 1 kwietnia każdego roku od właścicieli podłączonych do kanalizacji tzw. „Kanarlente”.

W 1909 roku osada Karbowa między dzisiejszymi ulicami Francuską i Damrota nie była podłączona do wodociągu. Dla zaopatrzenia mieszkającej tu ludności istniało 10 murowanych i pokrytych blachą studni o głębokości od 3 do 17 m. Ich wydajność wynosiła 10 litrów/osobę/dobę/. Latem 1909 roku 3 studnie wyschły, pozostałe musiały zaopatrzyć osadę liczącą 1000 osób.

W 1908 roku statystyczny mieszkaniec Katowic zużywał 92 litry wody na dobę. Zużycie wody wzrastało do 1991 roku, kiedy wyniosło 229,4 litry/osobę/dobę. Od 1991 zużycie wody zaczęło spadać. W 2006 roku wynosiło 99,4 litry/osobę/dobę.

Pod koniec XIX wieku opłata za wodę wynosiła 15 fenigów za m³. Przy zużyciu wyższym niż 300 m³ cenę obniżano do 10 fenigów za m³.

W 1925 roku w Katowicach było 109 hydrantów ulicznych i 59 hydrantów w budynkach publicznych i prywatnych.

W 1932 roku wybudowano pierwszą hydrofornię dla miasta Katowice. Nieczynna, ale wciąż istniejąca hydrofornia jest zlokalizowana pod pl. Miarki.

Dopiero w latach 1940-1944 wybudowano pierwszą sieć wodociągową na terenie Piotrowic.

Najwyższe budynki w Katowicach, do których wodę dostarcza Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. to: Altus 104,9 m wysokości, Stalexport 97 m wysokości, biurowiec przy ul. Wita Stwosza – siedziba Prokuratury i budynek mieszkalny przy ul. Sokolskiej 90 m wysokości, Budynek PKP przy Rondzie 83 m wysokości, Kukurydze 83 m wysokości, Gwiazdy 71 m wysokości, Ślizgowiec przy ul. Korfantego 8 70m wysokości, Superjednostka 65 m wysokości, biurowiec przy ul. Francuskiej 62m wysokości i Drapacz Chmur 60 m wysokości.

źródło: RPWiK w Katowicach

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024