15 lat starań o lepszy rynek ZSEE
O rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z Grzegorzem Skrzypczakiem, prezesem Zarządu ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, rozmawia Dominik Szymański.
Początki działania organizacji ElektroEko wiążą się z olbrzymimi zmianami w polskiej gospodarce odpadowej. Nie ominęły one także rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak Pan wspomina te pierwsze lata działalności ElektroEko?
15 lat temu, gdy zakładaliśmy ElektroEko, wchodziliśmy na zupełnie dziewiczy obszar. Pierwsza poważna ustawa regulująca funkcjonowanie rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego to rok 2005. Kilka miesięcy później powstała nasza organizacja. Szczerze mówiąc, wówczas wiele organizacji działających w tej branży nie wiedziało, jak będzie wyglądać funkcjonowanie rynku po przyjęciu nowych przepisów. My również borykaliśmy się z takimi problemami. Jednak inspiracją były dla nas kraje zachodnie i stosowane tam z dużą skutecznością rozwiązania. Dzięki temu powoli nabieraliśmy pewności w tym, co robimy.
W tamtych latach dużym problemem był nie tylko niski poziom świadomości o obowiązkach spoczywających na organizacjach odzysku ZSEE i regulacjach prawnych ich dotyczących. Podobnie małą wiedzę miało, niestety, społeczeństwo, ale także sam...