169 wniosków o przyznanie dotacji na wymianę starych pieców na ekologiczne źródło ciepła wpłynęło we wtorek do urzędu miasta. Na ten cel w tym roku zaplanowano 1,5 mln zł.

We wtorek od rana ustawiła się kolejka mieszkańców z wnioskami o przyznanie dotacji na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Jak informuje urząd, 96 osób złożyło wnioski w formie papierowej, a 73 – elektronicznie.

– Wnioski można składać do 26 kwietnia. Zachęcamy, by ze względów bezpieczeństwa robić to w formie elektronicznej przez ePUAP – powiedziała dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Eliza Dembna. W Ostrowie Wlkp. na wymianę starych pieców w 2021 r. zaplanowano blisko 1,5 mln zł. Ta kwota pozwoli wymienić 300 „kopciuchów”.

– Cieszy nas tak duże zainteresowanie naszym programem, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście. To również forma walki o zdrowie naszych mieszkańców – wskazała prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek. – W razie potrzeby zwiększymy tę kwotę do poziomu, który pozwoli uwzględnić wszystkie prawidłowo złożone wnioski.

Miejski program wystartował w 2015 r. Do tej pory wydano na ten cel ponad 5,5 mln zł i zlikwidowano 1353 starych pieców.

– To znakomity czas, by podjąć decyzję o wymianie. Po pierwsze, wykonywane corocznie pomiary pokazują trend – poprawę jakości powietrza w Ostrowie Wielkopolskim. Po drugie, do 2024 r. wszystkie piece o klasie “zero” będą musiały zostać wymienione. Dotyczy to całej Wielkopolski – tłumaczyła Klimek.

Dotacja udzielana jest na wymianę pieców w budynkach lub lokalach z terenu miasta. Stare piece mogą zostać zastąpione przez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zamianę na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe czy zamontowanie pompy ciepła. Na ten cel przyznano odpowiednio: 7,5 tys., 5 tys., 10 tys., 5 tys. i 10 tys. zł netto dotacji.

Czytaj więcej

Skomentuj