Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

15 ton substancji ropopochodnej w gdańskiej kanalizacji

15 ton substancji ropopochodnej w gdańskiej kanalizacji
11.01.2023, o godz. 8:00
czas czytania: około 1 minuty
0

Pracownikom gdańskich wodociągów udało się zneutralizować 14,5 ton niebezpiecznej substancji zrzuconej do kanalizacji. Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska nie udało się natomiast jeszcze ustalić sprawców nielegalnego zrzutu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku bada sprawę. Zajmie się nią także prokuratura – donosi Radio Eska.

Lepka maź

Podejrzaną, ropopochodną substancję chemiczną w postaci gęstej mazi unoszącej się na powierzchni ścieków wykryli i zatrzymali na kolektorze w przepompowni ścieków Ołowianka pracownicy Gdańskich Wodociągów.

– Zawiesina tworzyła gęsty, tłusty kożuch. Zebrano jej 15 ton, a następnie przekazano do utylizacji – opisuje portal trójmiasto.pl.

– Aby nie dopuścić do przedostania się zanieczyszczenia na oczyszczalnię Wschód, zostało ono zatrzymane na kolektorze przepompowni Ołowianka przez Gdańskie Wodociągi Sp. z o.o. Według wstępnych ustaleń do nielegalnego zrzutu prawdopodobnie doszło na terenie dzielnic Zaspa lub Wrzeszcz Dolny.

Poszukiwania sprawcy

Jak opisuje trójmiasto.pl służby wodociągowe wytypowały, że do nielegalnego zrzutu chemicznych zanieczyszczeń mogło dojść na terenie Wrzeszcza Dolnego lub Zaspy. To z terenu tych dwóch dzielnic prowadził bowiem kolektor, w którym wykryto zanieczyszczenie.

– Spółka poprzez monitoring poszukuje dokładnego miejsca zrzutu substancji do systemu kanalizacyjnego, ale niezależnie od prowadzonych działań złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa – informuje Jacek Kieloch, prezes Gdańskich Wodociągów.

Gdyby substancja ropopochodna dotarła do Oczyszczalni Wschód, mogłaby zniszczyć jej część i wymusić awaryjny zrzut ścieków do wód Zatoki Gdańskiej.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024