Mierniki czystości powietrza pojawią się w 160 szkołach w Poznaniu i okolicach. Rozstrzygnięto przetarg na ich montaż. Instalacja wszystkich zestawów powinna się zakończyć w ciągu trzech miesięcy.

Zwycięzcą przetargu na montaż czujników została firma Inea (dostawca telewizji kablowej i internetu w Wielkopolsce – przyp. red). Przetarg, ogłoszony i rozstrzygnięty przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań, obejmuje też przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej. Projekt potrwa trzy lata.Inea wyceniła jego realizację na ponad 1,2 mln zł.

Inea zamontuje w 160 szkołach system składający się z miernika zanieczyszczenia zainstalowanego na zewnątrz szkoły, monitora informacyjnego wewnątrz budynku oraz komputera. Pierwsze systemy pomiarowe będą gotowe w ciągu czterech tygodni. Montaż wszystkich zestawów powinien się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Wyniki pomiarów trafią na stronę projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

– Środki, które stowarzyszenie przeznacza na realizację tego projektu są znaczne, ale skala problemu też jest ogromna. Zanieczyszczone powietrze wywołuje alergie, choroby układu oddechowego, układu krążenia, przyczynia się do rozwoju nowotworów. Celem realizacji tego działanie jest uświadomienie mieszkańcom skali problemu. Za stan czystości powietrza odpowiedzialni w dużej części jesteśmy my sami – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

Wielkości mierzone przez system zostaną uśrednione w okresach pomiarowych i raz na pięć minut przesłane do centralnego serwera. Dane transmitowane będą w sieciach poszczególnych szkół. Serwer zbierze dane i opracuje statystyki. Podstawową, prezentowaną także w Internecie, informacją będzie średnia krocząca z ostatnich 60 minut pomiaru, odświeżana co pięć minut. Dane prezentowane będą też na ekranach informacyjnych rozmieszczonych w szkołach, gdzie wzbogacą je treści edukacyjne opracowane przez Inea.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Od dawna mówi się o tym, że czujniki nie poprawiają jakości powietrza. Mogą jedynie pogorszyć samopoczucie. Instalowanie czujników jest działaniem pozornym, mającym pokazać że miasto wiele robi dla czystości powietrza.
    Może zamiast 160 czujników, miasto zainstaluje kilka filtrów powietrza przyczyniając się do poprawienia jakości powietrza.

Skomentuj