Trzy zachodniopomorskie gminy: Płoty, Sławno oraz Świerzno podpisali umowę na dofinansowanie budowy mikroinstalcji prosumenckich w ramach dodatkowego naboru z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Gmina Płoty zainwestuje 186 tys. w panele PV montowane na obiektach użyteczności publicznej oraz w budynkach prywatnych. Wartość całkowita przedsięwzięcia to 280 tys. zł.

O instalację fotowoltaiczną w gm. Sławno wzbogaci się 17 miejscowości. Inwestycja będzie zrealizowana w 43 gospodarstwach domowych oraz w przedszkolu w Warszkowie. Gmina na ten cel otrzymała ponad 787 tys. zł. – Pieniądze te pozwolą na zamontowanie paneli fotowoltaicznych w urzędzie miejskim oraz na budynku parafii. Dzięki inwestycjom gmina będzie oszczędzać  energię elektryczną – stwierdził Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Władze gm. Świerzno pozyskały aż 826 tys. zł. Są to środki, dzięki którym w 21 prywatnych gospodarstwach domowych oraz 6 wspólnotach mieszkaniowych zostaną zamontowane urządzenia do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. – To między innymi mikroelektrownie wiatrowe, układy mikrogeneracyjne, pompy, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne – wyjaśnił Krzysztof Atras, wójt Świerzna.

Umowy były podpisane kolejno: 18 sierpnia br. w Płotach, 20 sierpnia w Sławnie oraz 25 sierpnia w Świerznie.

W dodatkowym naborze PROW 2007-2013 refundację kosztów miały zagwarantowane trzy projekty z najwyższą liczbą punktów z każdego z województw. – Pozostałe inwestycje zgłoszone przez gminy trafią na krajową listę i mają szansę na wsparcie w dalszej kolejności, które będzie zależeć od stanu wykorzystania alokacji i miejsca na liście rankingowej zaznaczył wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

W  Zachodniopomorskiem w takiej sytuacji jest 15 gmin. Czas realizacji i rozliczenia projektów upływa 16 października 2015 roku.

Łączna wartość pozyskanych środków z rezerw PROW dla woj. zachodniopomorskiego to blisko 1,8 mln zł. Są to środki przeznaczone na budowę mikroinstalacji prosumenckich.

Czytaj więcej

Skomentuj