Z wielką przyjemnością kontynuujemy naszą debatę, zainicjowaną przy okazji 20-lecia istnienia miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”, dotyczącą oceny kondycji branży wodociągowo-kanalizacyjnej w ostatnich 2 dekadach, analizy zmian, które w tym czasie zaszły, a także kierunków dalszego rozwoju oraz odczuwalnych obaw i zagrożeń. Na naszych łamach wypowiadali się już szefowie przedsiębiorstw wod-kan, uczeni i praktycy. W niniejszym numerze naszego miesięcznika swoimi odczuciami i obserwacjami dzieli się kolejny wytrwany praktyk i fachowiec: Jacek Schubert, prezes Stowarzyszenia Wodociągi Wielkopolskie.

Cofając się pamięcią do roku 2003 – co bez wątpienia zaliczyć można do kategorii osiągnięć dla branży i państwa instytucji?
Niewątpliwie nasza obecność w Unii Europejskiej uruchomiła niespotykane wcześniej ożywienie inwestycji w zakresie budowy obiektów infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Budowa setek kilometrów nowych sieci kanalizacyjnych, budowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków to ogromny postęp w branży, a przede wszystkim lepsza ochrona środowiska i zdrowia ludzi. To, że powstały ogromne oczyszczalnie ścieków dla aglomeracji takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków, jest zasługą ambitnych zespołów kierujących spółkami i strumienia pieniędzy, które popłynęły z unijnych program&oa...