Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach “Szybkiej Ścieżki” chce wesprzeć innowacje w obszarze urządzeń grzewczych. Wnioski można składać do 30 kwietnia. Dla mikro i małych przedsiębiorstw możliwe dofinansowanie może wynieść nawet do 80 proc. na badania przemysłowe oraz do 60 proc. na prace rozwojowe.

Do końca kwietnia 2020 r. trwa nabór wniosków w ramach konkursu „Szybka Ścieżka dla branży urządzeń grzewczych”. Do aplikowania o wsparcie zaproszone zostały przedsiębiorstwa oraz konsorcja przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw i jednostek naukowych.

– Nasza nowa inicjatywa umożliwi transformację technologiczną w branży producentów urządzeń grzewczych. Taka zmiana przełoży się nie tylko na sukces rynkowy opracowanych w Polsce nowych produktów czy usług, ale przede wszystkim na czyste środowisko i lepsze zdrowie – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Zainteresowani wsparciem powinni zgłosić innowacje mieszczące się w jednym z siedmiu obszarów badawczych:

  • konstrukcja i instalacja pomp ciepła;
  • pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie;
  • konstrukcje kotłów;
  • automatyka i systemy sterowania kotłów;
  • konstrukcje indywidualne – ogrzewacze pomieszczeń;
  • urządzenia dla ciepłownictwa;
  • fotowoltaika.

Dla mikro i małych przedsiębiorstw dofinansowanie może wynieść nawet do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych na badania przemysłowe oraz do 60 proc. na prace rozwojowe. Średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć odpowiednio do 75 proc. i do 50 proc., zaś duże – do 65 proc. i do 40 proc. kosztów. Jednostki badawcze w konsorcjach zarówno na badania przemysłowe jak i prace rozwoje zawsze otrzymają 100 proc. dofinansowania.

Łączna pula środków w ramach „Szybkiej Ścieżki” wynosi 200 mln zł, z czego 20 mln jest dla woj. mazowieckiego, a pozostałe 180 mln dla reszty kraju. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu to 400 tys. zł, a maksymalna to równowartości 50 mln euro. Wnioski można składać on-line do 30 kwietnia za pośrednictwem Systemu LSI NCBR. Ocena projektów potrwa od tej daty maksymalnie 90 dni. Zainteresowani pozyskaniem dofinansowania mogą dowiedzieć się więcej podczas bezpłatnego szkolenia on-line, które 30 marca NCBR zorganizuje z Platformą Przemysłu Przyszłości (PPP). Informacje znaleźć można tutaj.

W kwietniu ruszą Fundusze Norweskie na energetyczne inwestycje

Czytaj więcej

Skomentuj