Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

21 tysięcy interwencji ZOM i Straży Miejskiej w Warszawie

21 tysięcy interwencji ZOM i Straży Miejskiej w Warszawie
R.G.
09.07.2024, o godz. 12:25
czas czytania: około 2 minut
0

Jak podkreśla warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM), w systemie utrzymania porządku, ważne jest zarówno regularne sprzątanie jak i stały monitoring czystości. Zajmują się tym wspólne patrole ZOM i Straży Miejskiej. Od początku roku patrole przeprowadziły już 21 tys. interwencji. W centrum ich uwagi była lokalizacja i likwidacja podrzuconych śmieci, a także uszkodzonych elementów infrastruktury.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

 – Utrzymanie czystości na wysokim poziomie w dwumilionowym mieście o powierzchni ponad 500 kilometrów kwadratowych wymaga współpracy wielu zarządców i to na wielu płaszczyznach – zauważa Robert Szymański, p.o. dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta. – Istotna jest zarówno systematyczność prac, jak i stały monitoring porządku. W kwestii kontroli, od lat współpracujemy z warszawską Strażą Miejską. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie zadbać o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, a także o estetykę przestrzeni publicznej.

Zaśmiecanie terenów publicznych

Jak zauważają przedstawiciele Zarządu Oczyszczania Miasta, najwięcej interwencji związanych jest z zaśmiecaniem terenów publicznych. Aż 36 proc. spraw dotyczy dzikich wysypisk, porzuconych mebli, odpadów poremontowych czy opon. Szczególnie, że tego rodzaju odpady z definicji powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dodajmy, że obecnie w stolicy działają cztery takie miejsca.

Bezpieczeństwo i estetyka 

Celem kolejnych 22 proc. kontroli był efekt w postaci poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Były to interwencje u zarządców nieruchomości dotyczące uszkodzonych ławek, wiat, nieczytelnych znaków drogowych i zapadniętych studzienek. Natomiast 13 proc. kolejnych zgłoszeń dotyczyło pomazanych przez wandali koszy, wiat przystankowych i ekranów dźwiękochłonnych.

Procedury i przebieg interwencji

W przypadku stwierdzenia sytuacji problemowej, kontrolerzy ustalają zarządcę terenu i mobilizują go do wywiązania się ze swoich obowiązków. I po pewnym czasie, zgodnie z procedurą, ponownie sprawdzają, czy zarządca zastosował się do zaleceń, a jeśli nie, Straż Miejska może wystawić mandat, a nawet skierować sprawę do sądu.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w ostatnim Barometrze Warszawskim (Raport z badania potrzeb, postaw i opinii mieszkańców Warszawy na temat jakości funkcjonowania Warszawy), aż 97 proc. mieszkańców stolicy uznaje czystość w mieście za kwestię ważną lub bardzo ważną.

System regularnego sprzątania 

W związku z tym, Zarząd Oczyszczania Miasta od wielu lat tworzy i udoskonala system utrzymania porządku, na który składa się regularne sprzątanie ulic, chodników i przystanków, a także opróżnianie koszy na śmieci.

Istotnym dla mieszkańców parametrem jest również bieżąca reakcja na nagłe zdarzenia oraz codzienna kontrola miejskiej przestrzeni i jakości usług wykonywanych na zlecenie ZOM.

Ostatecznie jednak, czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze ocenia 84 proc. ankietowanych.

Aktywność mieszkańców miasta 

Jak podkreśla Robert Szymański, p.o. dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta, mieszkańcy stolicy mogą czynnie włączyć się w dbanie o swoje miasto.

Informacje o miejscach, które wymagają posprzątania lub naprawy można przekazywać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, skąd są one kierowane bezpośrednio do odpowiednich zarządców terenów.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024