Farma wiatrowa Westermost Rough, zlokalizowana u  wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii w odległości 8 km od lądu, została oddana do eksploatacji.

Na farmie zamontowano 35 turbin wiatrowych Siemensa o mocy 6 MW każda. Średnica wirnika turbiny wynosi 154 metry. Jest to pierwszy projekt komercyjny wykorzystujący na dużą skalę turbiny wiatrowe tego typu.

Właścicielem elektrowni jest spółką joint venture, w skład której wchodzi trzech udziałowców: DONG Energy (50%), Marubeni Corporation (25 %) oraz brytyjski Green Investment Bank (25 %). Elektrownia Westermost Rought o łącznej mocy 210 MW jest w stanie zaspokoić roczne potrzeby ponad 150 tysięcy brytyjskich gospodarstw domowych.

Siemens dostarczył i zainstalował bezprzekładniowe turbiny wiatrowe, które zostały przetransportowane i zainstalowane na morzu z wykorzystaniem specjalnie w tym celu skonstruowanych specjalistycznych statków morskich Sea Challenger. Prace serwisowe będzie prowadził zespół specjalistów złożony z pracowników firm Siemens  i DONG. Dla ułatwienia prac serwisantom w tylnej części gondoli turbiny SWT – 6.0-154 zainstalowano specjalny pomost techniczny, dzięki któremu umożliwiono dostęp do turbiny bezpośrednio z helikoptera.

Wietrzne plany

Siemens podpisał jednocześnie umowę na instalacje 91 turbin 6 MW dla DONG Energy. Nowa farma będzie również wykorzystywała turbiny bezprzekładniowe o średnicy wirnika 154 metry. Zostaną one zainstalowane na farmie morskiej Race Bank, położonej w odległości 32 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Łączna moc zainstalowanych turbin wyniesie 580 MW, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych. Powierzchnia farmy wiatrowej wynosi 62 km2. Morskie turbiny będą posadowione na fundamentach na głębokości od 6 do 26 metrów. Elektrownia zostanie oddana do użytku w 2018 roku. Jest to rozszerzenie kontraktu ramowego podpisanego z DONG Energy w 2012 roku.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj