Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

220 drzew, 8 tys. krzewów i 29 tys. bylin. Prace w Parku Jerzmanowskich w Krakowie dobiegają końca

220 drzew, 8 tys. krzewów i 29 tys. bylin. Prace w Parku Jerzmanowskich w Krakowie dobiegają końca
04.09.2020, o godz. 8:56
czas czytania: około 2 minut
0

W drugiej połowie września mieszkańcy Krakowa zobaczą nowy-stary park Jerzmanowskich. Obecnie na ukończeniu są prace rewitalizacyjne, które w ostatnich miesiącach były realizowane pod nadzorem konserwatorskim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

7-hektarowy park Jerzmanowskich znajduje się w rejestrze zabytków. Na jego terenie rośnie wiele starych drzew, w tym chronione prawem pomniki przyrody. W czasie prac rewitalizacyjnych istniejąca zieleń traktowana jest ze szczególną ostrożnością.

Drzewa, krzewy, byliny, cebulki…

Do historycznego drzewostanu dosadzono nowe drzewa i krzewy. Łącznie 220 nowych drzew. Są to: lipy drobnolistne, lipy holenderskie, klony polne, jarzęby szwedzkie, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, graby, wiązy, buki, magnolie, kasztanowce oraz grujecznik japoński.

W ostatnich tygodniach posadzono również ponad 8 tys. krzewów – cisów, berberysów w różnych odmianach, forsycji, jaśminowców, hortensji, dereni, róży okrywowych, ligustrów i innych.

W parku pojawi się ponad 29 tys. bylin, zarówno w formie swobodnych rabat w części północno-wschodniej parku: m.in. szałwie, serduszki, żurawki, pluskwice, parzydło, dzwonki, konwalie, jeżówki, bodziszki, kokoryczki, fiołki, złocienie, tawułki, żywokosty, tiarelle, funkie, pierwiosnki, jak i w formie specjalnej rabaty zaznaczającej ślad dawnej młynówki: turzyce, funkie, przetaczniki, kosaćce, powojniki, niezapominajki.

Wiosną w parku rozkwitnie prawie 200 tys. roślin cebulowych: narcyzów, cebulic i śnieżyczek.

Zmiany w infrastrukturze

Alejki istniejące w parku zostały wyremontowane, dzięki czemu będą bardziej bezpieczne dla pieszych. Zamontowano także nowe oświetlenie, ogrodzenie parku, mostki na Drwince oraz toaletę.

W parku znajdują się place zabaw dla dzieci młodszych: m.in. z urządzeniem wielofunkcyjnym – gąsienicą, karuzelą czy huśtawkami i starszych: z m.in. platformami na sprężynach, obrotową kapsułą torem przeszkód i karuzelą. Nie zabraknie również miejsc do aktywnego wypoczynku dla dorosłych – w parku pojawiła się siłownia plenerowa z urządzeniami do ćwiczeń różnych partii ciała.

Niewątpliwą atrakcją parku będą dwie fontanny. Jedną z nich, jest zdemontowana przed laty fontanna stojąca w Rynku Głównym a wykonana według projektu prof. Wiktora Zina, drugą wyremontowana okrągła fontanna wykonana jeszcze za czasów Jerzmanowskich.

Na prace rewitalizacyjne przeznaczono 14 mln zł. W drugiej połowie września park ponownie zostanie udostępniony krakowianom. Tym samym mieszkańcy będą mieli do dyspozycji kolejny – po parku Krakowskim – zabytkowy „zielony salon Krakowa”. Kolejnym parkiem, który czeka na rewitalizację od lat, jest ponad 100-letni park Bednarskiego w Podgórzu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024