Dofinansowanie do 85 proc. inwestycji gminy mogły pozyskać w przeprowadzonym przez Urząd Marszałkowski w Łodzi konkursie na wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz infrastruktury służącej do jej magazynowania.
Gminy zainteresowane czystą energią
Technologie, które bazują na OZE, są coraz powszechniej stosowane i to nie tylko na dużą skalę, lecz również w gospodarstwach domowych. Odnawialne źródła energii zapewniają dostęp do czystej energii, której produkcja nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Technologie bazujące na OZE wykorzystują najczęściej energię słoneczną, energię wiatru, energię geotermalną, energię wodą oraz biomasę. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem samorządów. Wpłynęło 225 wniosków, w związku z czym początkową pulę dofinansowania zwiększono ze 176 mln do 245 mln zł. Do realizacji wybrano 22 inwestycje polegające m.in. na powstaniu elektrowni słonecznych, instalacji pomp ciepła, kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę.
Środki zasilą gospodarstwa domowe, które wykorzystują instalacje OZE
– Najważniejsze w tych projektach jest to, że pieniądze dostają gminy, ale skorzystają z nich bezpośrednio mieszkańcy, na których posesjach staną kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne instalacje wykorzystujące źródła energii dla naszych potrzeb – podkreśliła marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Instalacje OZE powstaną m.in. w gminach: Galewice, Nowe Ostrowy, Sławno, Kodrąb i Mokrsko, Gidle, Masłowice, Sieradz, Aleksandrów, Koluszki, Grabów, Skierniewice, Łęczyca, Łowicz, Głuchów, Oporów, Biała, Zelów, Nieborów i Żychlin.
Dofinansowanie wyniesie od niespełna miliona do blisko 30 mln zł.

Komentarze (0)