Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

26,6 mln zł w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

26,6 mln zł w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego
R.G./PAP
09.05.2023, o godz. 16:57
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczął się nabór wniosków do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. W obecnej edycji PBO na wnioski od mieszkańców grodu nad Wartą, przeznaczono 26,6 mln zł. To o 1,6 mln zł więcej, niż przed rokiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Przyjmowanie projektów do tegorocznej edycji PBO potrwa do 2 czerwca 2023. Natomiast głosowanie, w ramach którego mieszkańcy będą mogli wybrać najlepsze projekty, odbędzie się w październiku br. Ogłoszenie wyników nastąpi do 30 listopada.

Duże i małe projekty

Tegoroczna edycja PBO różni się od poprzednich strukturą podziału. Poza tym, że na realizację obywatelskich projektów przeznaczono rekordowe 26,6 mln zł, to inne będzie uporządkowanie projektów, na które będą mogli głosować mieszkanki i mieszkańcy Poznania.

Działania te zostaną podzielone nie tylko na ogólnomiejskie i rejonowe, ale także na małe i duże. Liczyć się będzie zatem nie tylko zakres merytoryczny zgłoszonego projektu – czyli m.in. to, czy dotyczy całego miasta, czy tylko regionu – ale również jego maksymalna wartość.

Utrzymanie zielonego budżetu

Ważne jest też to, że w ramach PBO pozostanie specjalnie wydzielony Zielony Budżet otwarty na propozycje działań, które pomogą stworzyć atrakcyjne tereny z roślinnością, np. parki, zieleńce, skwery, ogrody deszczowe, pasaże bioretencyjne, łąki kwietne czy ogrody społeczne.

W ramach Zielonego Budżetu można także zgłosić projekt dotyczący ochrony już istniejącej roślinności oraz – to nowość – taki, który dotyczy działań w lasach.

Pięć kategorii projektów

W ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 projekty podzielone zostaną na pięć kategorii:

  • rejonowe duże – o maksymalnej wartości 800 tys. zł
  • rejonowe małe – o maksymalnej wartości 50 tys. zł
  • ogólnomiejskie duże – o maksymalnej wartości 2 mln zł
  • ogólnomiejskie małe – o maksymalnej wartości 200 tys. zł
  • ogólnomiejskie duże: Zielony Budżet – o maksymalnej wartości 2 mln zł.

Inny rozkład funduszy

W konsekwencji powyższego podziału, zmieni się również sposób rozłożenia pieniędzy w budżecie. Na projekty rejonowe przeznaczone zostanie 20,4 mln zł, w tym 1,3 mln zł na małe i 19,1 mln zł na duże.

W regulaminie PBO zagwarantowano, że środki na projekty małe zostaną przyznane każdemu rejonowi w równej kwocie: 100 tys. zł. Pieniądze na projekty duże będą – podobnie jak w poprzednich latach – rozdzielone za pomocą algorytmu (liczyć się będzie liczba mieszkańców oraz powierzchnia terenu).

Na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 6,2 mln zł, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, 2 mln zł na projekty duże i 200 tys. zł – na małe.

Pomoc miejskich specjalistów

Dodajmy, że 24 maja br. na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania chętni będą mogli uzyskać pomoc w zakresie pisania projektu PBO. Pracownicy wydziałów UMP i miejskich jednostek organizacyjnych odpowiedzą na pytania i pomogą wypełnić wnioski do PBO 2024.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024