Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

27 mld zł z KPO dla Polski. Szereg ważnych inwestycji

27 mld zł z KPO dla Polski. Szereg ważnych inwestycji
R.G.
15.04.2024, o godz. 13:03
czas czytania: około 2 minut
0

Polska otrzymała 27 mld złotych z Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Obecnie do Polski wpłynęła płatność z pierwszego wniosku w ramach KPO. Wniosek rząd wystosował 15 grudnia 2023 r. Środki zostaną przeznaczone na szereg różnych inwestycji. W tym, 1,6 mld zł trafi na program "Czyste Powietrze". Kolejne 720 mln zł pójdzie na program "Białe plamy" w obszarze szerokopasmowego internetu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

To również pieniądze na remonty i nowe drogi na kolei, na inwestycje w bezpieczeństwo transportu, sygnalizacje świetlne (400 mln zł), żłobki (200 mln zł), a także dywersyfikację i skracanie łańcuchów dostaw w rolnictwie (250 mln zł).

– To nasze plany na inwestowanie środków z KPO do końca czerwca bieżącego roku – wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. – Następną płatność planujemy otrzymać do końca tego roku. Będzie to płatność z drugiego i trzeciego wniosku. Rząd chce też na koniec roku złożyć dwa kolejne wnioski.

6,3 mln zł pierwszej transzy

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła wypłatę Polsce 6,3 mln euro z KPO. Wstępną zgodę Komisja wyraziła pod koniec lutego 2024 r.

Następnie polski wniosek musiał przejść przez unijne komitety i uzyskać zgodę państw członkowskich UE, co stało się pod koniec marca. Wtedy to wniosek trafił do Komisji Europejskiej do ostatecznego zatwierdzenia. Pieniądze jednak nie trafiły na polskie konto od razu, bo KE zgodnie z regułami unijnego Funduszu Odbudowy, musiała je pożyczyć na rynkach finansowych. 

KE pod wrażeniem rządowego planu

Przypomnijmy, że przez 2 ostatnie lata środki z KPO dla Polski były zablokowane z powodu zarzutów Komisji Europejskiej dotyczących braku niezależności sądownictwa. Ostatecznie Komisja zmieniła zdanie po otrzymaniu planu reform wymiaru sprawiedliwości od nowego rządu.

– Jesteśmy pod wrażeniem waszego wysiłku, by przywrócić w Polsce praworządność – stwierdziła pod koniec lutego br. przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Po kilku dniach od tej wypowiedzi zapadła wstępna decyzja o wypłacie pierwszych pieniędzy. Natomiast obecnie odblokowana jest już cała dostępna dla Polski pula, czyli prawie 60 miliardów euro. Jeszcze w tym roku rząd chce złożyć wnioski w sumie na wypłatę 24 miliardów euro.

Dodajmy, ze wszystkie te środku należy wykorzystać do końca 2026 roku.

Termomodernizacje, piece, żłobki i drogi

W bardziej szczegółowym ujęciu, pieniądze z pierwszej transzy KPO zostaną przekazane między innymi na inwestycje w czyste powietrze, a w tym na termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, a także na dostęp do bardzo szybkiego internetu, dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach oraz na modernizację przejazdów kolejowych i niebezpiecznych punktów na drogach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024