W rekordowo krótkim czasie od pierwszej transzy emitowanej w październiku, Europejski Bank Inwestycyjny i polski Bank Gospodarstwa Krajowego  uruchomiły emisję drugiej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI. Do Polski w drugiej transzy trafi 600 mln euro (czyli 2,8 mld zł).

W październiku wysokość pierwszej transzy wynosiła 600 mln euro. Obecnie łączna kwota obligacji wynosi 1,2 mld euro.

Ratunek dla ratowników

Pakiet solidarnościowy EBI to wsparcie realizowane w ramach polityki spójności, aby zaradzić skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Europejski Bank Inwestycyjny przekazuje pomoc przede wszystkim krajom członkowskim UE, które zmagają się z kryzysem migracyjnym.

EBI zatwierdził pakiet w maju 2022 r, jego wysokość to 4 mld euro, z czego aż 2 mld euro trafi do Polski jako wsparcie Funduszu Pomocy, który został powołany ustawą z 12 marca br. Jego zadaniem jest zapewnienie finansowanie wszelkich działań i projektów niezbędnych do pomocy (i integracji) uchodźców ukraińskich oraz bezpieczeństwa dostaw żywności w Polsce. Fundusz obsługuje polski bank rozwoju – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Szybka ścieżka

W rekordowo krótkim czasie wspólnie z BGK uruchamiamy drugą transzę z Pakietu Solidarnościowego EBI. Kolejne 600 mln euro wsparcia (łącznie już 1,2 mld euro) trafia do Polski. Ta pomoc jest bardzo potrzebna gdyż regiony, które przyjmują uchodźców, muszą jak najszybciej dostosować infrastrukturę do nowych potrzeb – mówiła prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Wyraziła nadzieję, że to wsparcie zaowocuje nie tylko szybszą integracją uchodźców ale też pomoże zwiększyć poziom inwestycji i zdynamizować lokalną gospodarkę. Europejski Bank Inwestycyjny od początku wojny reaguje natychmiast i dokłada wszelkich starań by wspierać zarówno kraje przyjmujące uchodźców jak i Ukrainę.”

– Bank Gospodarstwa Krajowego od początku wojny angażuje się w pomoc Ukrainie, działamy solidarnie kierując się empatią – dodawał Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK. – Widać to nie tylko w działaniach banku, ale także wszystkich tych, którzy dali schronienie naszym sąsiadom. Polska jest największym krajem pod względem liczby przyjętych uchodźców i wydatków na ich utrzymanie, to ogromne koszty. Środki pożyczone z Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwolą na kontynuowanie tej pomocy – przekonywał.

Do 100 proc. kosztów

BGK z Funduszu Pomocy będzie mógł sfinansować do 100 proc. kosztów projektów, co stanowi wyjątek od ogólnej zasady EBI ograniczającej finansowanie do 50 proc. Podmioty realizujące projekty będą mogły także skorzystać z usług doradczych dotyczących przygotowania i realizacji tych projektów (tzw. platforma EMBRACE). – Usługi doradcze oferowane przez EBI powinny przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania udostępnionych środków oraz szybkiej realizacji i monitorowania projektów – czytamy w komunikacie EBI.

 

Czytaj więcej

Skomentuj