3 tys. zł dodatku dla gospodarstw domowych. Gwarancje BGK dla małych ciepłowni

3 tys. zł dodatku dla gospodarstw domowych. Gwarancje BGK dla małych ciepłowni
MŁ/PAP
19.07.2022, o godz. 17:52
czas czytania: około 3 minut
0

- Pracujemy nad kompleksowym rozwiązaniem wspierającym odbiorców energii i ciepła. Jest już dodatkowe rozwiązanie, które zabezpiecza gwarancje BGK dla małych ciepłowni potrzebujących środków, aby zapewnić surowiec i kupić węgiel - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Rząd przyjął też we wtorek projekt ustawy ws. dodatku węglowego, którego wysokość wyniesie 3 tys. zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

 

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. dodatku węglowego. Jego wysokość wyniesie 3 tys. zł i będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie źródłem ogrzewania są piece na węgiel.

Dla kogo dodatek węglowy?

– Dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na odbiorcę, na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel – powiedziała Moskwa. – Nie ma żadnych kryteriów dochodowych, czyli każdy, kto taki piec ma, taki wniosek może złożyć – dodała.Minister wyjaśniła, że wnioski będzie można składać zaraz po wejściu w życie ustawy i będzie można składać takie wnioski do 30 listopada.

Szefowa MKiŚ poinformowała, że do polskich portów trafiło do tej pory ponad 3 mln ton węgla. Płynie on do kraju m.in. z Kolumbii, Tanzanii, USA, RPA, Australii i Indonezji. Dodała, że spółki Skarbu Państwa mają zakontraktowane ponad 7 mln ton węgla. Zwróciła uwagę, że jednocześnie import prowadzą prywatne firmy.

Co ze wsparciem dla małych ciepłowni?

Minister Moskwa podczas wtorkowej konferencji prasowej pytana była przez PAP, czy są planowane jakieś kolejne programy osłonowe w kontekście wypowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przewidywanych “bezprecedensowych” podwyżkach cen energii elektrycznej w przyszłym roku.

– Pracujemy nad kompleksowym pakietem, który po pierwsze mógłby wpłynąć na cenę, a po drugie byłby elementem osłonowym – zarówno jeśli chodzi o energię, jak i ciepło. W tej ustawie jest też dodatkowe rozwiązanie, które zabezpiecza gwarancje BGK dla małych ciepłowni, które potrzebują tych środków żaby zapewnić surowiec i kupić węgiel. To jest coś, co dodatkowo w tej ustawie poza elementem dodatku węglowego się znajduje. To nam zgłaszają ciepłownie – poinformowała szefowa MKiŚ.

– Zrobiliśmy ankietę wśród 400 ciepłowni. Ponad 260 ciepłowni przekazało nam swoje zapotrzebowanie. Wśród tych głównych potrzeb znalazła się potrzeba zabezpieczenia i gwarancji finansowych. Stąd też odpowiedź w tej ustawie i gwarancje BGK dla tych małych ciepłowni – wyjaśniła minister.

Rozwiązanie akceptowalne z poziomu UE

Anna Moskwa dodała, że to jest też rozwiązanie, które jest akceptowalne z poziomu Komisji Europejskiej, jeżeli chodzi o pomoc publiczną.

– Jesteśmy też w dialogu z Komisją i innymi państwami, bo te pakiety rozwiązań przez państwa europejskie są zbierane. Każde państwo wybiera sobie swój pakiet działań. W tamtym roku to była u nas tarcza antyinflacyjna, obniżone podatki i dodatek osłonowy. Nad ostatecznym kształtem pracujemy – zapewniła minister klimatu i środowiska.

– Przypomnę, że taryfa na gaz została przedłużona do 2027 r. ustawą z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj mamy to rozwiązanie plus gwarancje. Pozostałe elementy będziemy konsekwentnie wdrażać – zapowiedziała.

Minister Moskwa pytana była również, czy wsparcie dotyczyć będzie także odbiorców indywidualnych energii elektrycznej. – Jak najbardziej tak. Nad pełnym kompleksowym rozwiązaniem pracujemy. Dzisiaj nie będę o nim opowiadać. Zakomunikujemy to w swoim czasie. Mamy taki zespół, gdzie pracujemy nad rozwiązaniami, które byłyby związane z cenami energii i ciepła – dodała Anna Moskwa.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024