Temat sympozjum nawiązywał do jubileuszu: „30 lat na drodze rozwoju, poprzez innowację do niezawodności oczyszczalni ścieków”. Uczestnikami byli naukowcy, instalatorzy, projektanci, włodarze gmin oraz branżowi eksperci.
Jak podkreślił prezes firmy HABA, pan Rafał Lusina, celem seminarium było spotkanie różnych ekspertów w dziedzinie oczyszczania ścieków, wywołanie twórczej dyskusji i opracowanie kierunków rozwiązań w dziedzinie zagospodarowania ścieków i osadów ściekowych. Wydarzenie było unikalne, ponieważ na jednej sali znaleźli się naukowcy z różnych polskich uczelni (od Gdańska aż po Kraków), przedstawiciele gminnych oczyszczalni ścieków, instalatorzy, projektanci oraz sam producent systemów oczyszczania ścieków z własnymi patentami. Myślą przyświecającą wydarzeniu były słowa Izaaka Newtona: „Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów”.
Na początku głos zabrał burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, pan Piotr Hojan, który pogratulował imponującej rocznicy działalności firmy HABA oraz złożył podziękowania za dotychczasową współpracę na płaszczyźnie społecznej. Z kolei Prezes Rafał Lusina przedstawił rys historyczny firmy wraz z ewolucją w udoskonalaniu technologii oczyszczania ścieków bytowych i patentami HABA. Następnie prof. dr hab. inż. Ryszard Błażejewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił najnowsze informacje dotyczące certyfikowania serwisantów małych oczyszczalni ścieków.
Po tym wystąpieniu głos zabrała dr hab. Inż. Katarzyna Pawęska, prezentując pływające wyspy – wspomaganie w procesie oczyszczania wody i ścieków.
Kolejny blok tematyczny rozpoczął prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski swoim wystąpieniem dotyczącym możliwości prawnych wykorzystania wody ze ścieków oczyszczonych w związku z wprowadzeniem w życie najnowszych przepisów UE. Temat ten stanowi odpowiedź na nasilającą się w ostatnich latach suszę hydrologiczną w Polsce.
Z kolei dr inż. Radosław Matz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentował pomysły w zakresie monitorowania i oceny poprawności pracy przydomowych oczyszczalni ścieków. To ważna kwestia w kontekście wdrażanych zmian prawnych w zakresie gospodarki ściekowej.
Niezwykle interesującym punktem Sympozjum było wystąpienie wójta jednej z wielkopolskich gmin, który podzielił się doświadczeniem z realizacji inwestycji, jaką był montaż kilkudziesięciu przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach, gdzie budowa kanalizacji była nieuzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. Słuchacze dowiedzieli się jakie trudności napotkał gminny samorząd oraz jak zostały one pokonane.
W ramach kolejnych prezentacji omówiono m.in. rozwiązania w zakresie obniżania zużycia energii w przydomowych oczyszczalniach ścieków oraz cyfryzacji obiegu nieczystości płynnych. Obydwa te tematy cieszą się dużą popularnością: pierwszy dlatego, że obecnie duży nacisk w technologiach kładzie się na zmniejszanie tzw. śladu węglowego. Z kolei temat cyfryzacji obiegu nieczystości płynnych wywołał szczególne zainteresowanie u przedstawicieli samorządów, zwłaszcza w kontekście aktualnie wprowadzanej unijnej dyrektywy ściekowej, która wymusza na samorządach większą kontrolę w tym zakresie.
W ostatnim bloku tematycznym Sympozjum zostały poruszone kwestie osadu czynnego oraz związane z nim tajniki oczyszczania ścieków w układach biologicznych. Ten temat wciąż jest owiany wieloma niedopowiedzeniami i mitami, mogącymi powodować zakłopotanie u niejednego specjalisty z branży.
Seminarium w Grodzisku Wielkopolskim zakończyło się dyskusją na temat dalszych kierunków rozwoju przydomowych oczyszczalni ścieków. W trakcie tej dyskusji uczestnicy seminarium mogli zapoznać się z autorskimi rozwiązaniami firmy HABA w zakresie oczyszczania ścieków bytowych i odzyskiwania z nich związków chemicznych, które mogą być wykorzystywane w ogrodnictwie.
Po spotkaniu odbyła się uroczysta kolacja w pobliskim hotelu, którą uświetnił występ znamienitej, poznańskiej harfistki. Uczestnicy mogli rozkoszować się nie tylko pysznym jedzeniem, lecz również piękną muzyką płynącą z harfy.
Takie niecodzienne spotkania branżowe, łączące przedstawicieli różnych środowisk, są niezwykle wartościowe, ponieważ pozwalają na przedstawienie różnych punktów widzenia. Rezultaty seminarium mogą być pomocne w procesie projektowania systemów oczyszczania ścieków, które lepiej uwzględniają aktualne potrzeby ekologiczne i społeczne w tym zakresie. Patrząc na stan polskich wód powierzchniowych – nadal jest tutaj duży potencjał do poprawy.
Więcej informacji na temat organizatora: www.haba.pl
Komentarze (0)