Miasto Wrocław podsumowało wyniki głosowania mieszkańców na projekty zgłoszone do tamtejszego Budżetu Obywatelskiego. Ostatecznie okazało się, że aż 8 z 17 wybranych do realizacji projektów w ramach WBO, to przedsięwzięcia związane z zielenią. Natomiast łącznie, na projekty ponadosiedlowe i osiedlowe wrocławski magistrat przeznaczył kwotę 30 mln zł.

Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska zgłosili do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 362 projekty. Ostatecznie wrocławianie wybierali spośród 167 zadań. W głosowaniu wzięło udział prawie 87 tysięcy osób.

Rekordowa kwota i wysoka frekwencja

– To jest jeden z najlepszych wyników w kraju, jeśli popatrzymy na budżety obywatelskie – podkreśla dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Bartłomiej Świerczewski. – Przekładając to na liczbę wszystkich mieszkańców Wrocławia, stwierdzić należy że w głosowaniu uczestniczyło około 14 procent ich ogółu.

W tym roku na realizację projektów w ramach WBO wrocławski magistrat przeznaczył rekordową sumę 30 mln zł. Projekt ponadosiedlowy mógł kosztować do 3 mln zł, a osiedlowy do 1 mln.

Mieszkańcy wybierali przede wszystkim projekty zielone, czyli aż 8 z 17. Wśród zwycięzców znalazły się także 3 projekty pieszo-rowerowe, 3 dotyczące rewitalizacji, 1 drogowy i 1 sportowy.

Natomiast w kategorii projektów osiedlowych najwięcej głosów uzyskały: “Zielony skwer im. Kajdasza na Jagodnie – etap I z placem zabaw” (4558 głosów); “Przebudowa ulicy Kminkowej – etap 2, zieleń na osiedlowych ulicach” (4225 głosów) oraz “Park przy ul. Kunickiego na Muchoborze Wielkim” (4054 głosy).

A wśród projektów ponadosiedlowych zwycięzcą okazał się projekt: “Zielono mi i bezpiecznie – etap 4. Parki, tereny zielone i drogi. Lipa Piotrowska, Widawa, Sołtysowice, Polanowice-Poświętne-Ligota”, który zebrał 6369 głosów.

Dodatkowy 1 milion złotych

– 10 edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego jest wyjątkowa za sprawą samych głosujących – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – W odniesieniu do projektów osiedlowych po raz pierwszy mamy sytuację, gdy dwa projekty u dołu zwycięskiej listy zyskały dokładnie taki sam wynik! Identyczną liczbę głosów – 2370 – uzyskały projekty: “Żernicki Park Sportu i Rekreacji – etap 2022” i  “Zielony Tarnogaj – #Kolejna Zieleń”. Zgodnie z regulaminem powinniśmy teraz przeprowadzić losowanie, które zadecydowałoby, jaki z nich otrzyma finansowanie. Podjąłem jednak decyzje, że obydwa projekty trafią do realizacji. Obydwa są ważne dla lokalnej społeczności. Oba dotyczą zieleni. To priorytet w całym mieście” – dodaje prezydent Sutryk.

W efekcie miasto Wrocław dołoży jeszcze 1 mln zł na realizację tegorocznego WBO, dzięki czemu cała 10 projektów osiedlowych trafi do realizacji.

 

Czytaj więcej

Skomentuj