Tyle właśnie świadectw, zwanych popularnie „zielonymi certyfikatami” wydało URE od 1 października 2005 r. czyli od początku istnienia systemu świadectw pochodzenia – jednego z elementów wsparcia OZE.
Przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii mogą korzystać z systemu wsparcia w postaci świadectw pochodzenia, które potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w źródle odnawialnym. Świadectwa te wydawane są przez Prezesa URE i w postaci Praw Majątkowych z nich wynikających mogą być zbywane na Towarowej Giełdzie Energii, stanowiąc dodatkowe źródło przychodu dla podmiotów produkujących energię przyjazną środowisku.
W Polsce najwięcej jest jednostek wytwarzających zieloną energię w elektrowniach wodnych – ponad 700. Na drugim miejscu plasują się elektrownie wiatrowe – takich instalacji jest ponad 280. W województwie śląskim zlokalizowana została jedyna jak dotychczas instalacja produkująca energię przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Do pozostałych technologii zaliczanych do OZE, a wykorzystywanych w Polsce, należą elektrownie biogazowe i biomasowe, a także elektrownie wytwarzające energię w procesie współspalania.
* dane dotyczące 2009 roku przedstawiają stan na 21.09.2009
** w przypadku jednostek wykorzystujących technologię współspalania nie jest możliwe określenie mocy zainstalowanej
źródło: ure.gov.pl
Komentarze (0)