Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

34 mln zł mogą otrzymać gminy z Warmii i Mazur na cyfryzację w urzędach

34 mln zł mogą otrzymać gminy z Warmii i Mazur na cyfryzację w urzędach
MŁ/PAP
08.11.2021, o godz. 19:40
czas czytania: około 2 minut
0

Kwota 34 mln zł przeznaczona zostanie na program cyfryzacji urzędów w gminach na Warmii i Mazurach. Samorządy będą mogły kupić za te pieniądze oprogramowanie, sprzęt oraz przeszkolić urzędników - powiedział w poniedziałek Adam Andruszkiewicz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Minister Andruszkiewicz, który w poniedziałek w Olsztynie wręczył samorządowcom promesy, powiedział, że środki mają być przeznaczone bezpośrednio na cyfryzację urzędów oraz jednostek podległych. “Samorządy, które będą otrzymywać środki będą mogły za nie zakupić sprzęt, oprogramowanie i przeszkolić urzędników, aby służyć mieszkańcom warmińsko-mazurskiego i aby jak najwięcej spraw można było załatwić z domu”- powiedział Andruszkiewicz.

Od 100 tys. do 2 mln zł

Gminy z Warmii i Mazur mogą otrzymać od 100 tys. do 2 mln zł. Wysokość grantu – jak podkreślił minister Andruszkiewicz – a nie pożyczki- jest uzależniona od algorytmu. Dodał, że ważną kwestią jest to, że gminy będą mogły rozliczyć środki wydane w ubiegłym roku w obszarze cyfryzacji.

Wojewoda Artur Chojecki powiedział, że program dotyczący cyfryzacji to jeden ze strategicznych programów, wynikający z wniosków po pandemii. “E- usługi i zdalna praca wymagają odpowiedniego sprzętu oraz warunków. Program cyfrowa gmina zapewnia i sprzęt dla samorządów gminnych i szkolenia dla pracowników a także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem” – wyjaśnił wojewoda.

Jeden z samorządowców, który odebrał promesę, wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz wskazał, że urząd przyjazny petentom to taki, w którym mieszkańcy mogą swoje sprawy załatwić online.

“Chciałbym doprowadzić do takiej sytuacji, że wizyta w urzędzie będzie faktycznie niepotrzebna poza wyjątkowymi sprawami. Nie powinniśmy być widoczni dla petentów, powinniśmy być jedynie potrzebni w przypadku niezbędnych spraw a każda inna kwestia powinna być załatwiana przez internet” – powiedział.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024