Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

35 milionów złotych na walkę ze smogiem

35 milionów złotych na walkę ze smogiem
12.11.2013, o godz. 8:54
czas czytania: około 2 minut
0

Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Szczawno Zdrój i Nowa Ruda otrzymają ponad 35 milionów złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu i NFOŚiGW na inwestycje, dzięki którym zmniejszy się ilość dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów w powietrzu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Na Dolnym Śląsku mimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu.  Dużym problemem jest niska emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Powoduje ona smog , który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania. Sytuację ma poprawić nowy program „KAWKA” finansowany przez Fundusze.

– W wyniku realizacji programu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla – gazu cieplarnianego o 4,8 tysiąca ton w ciągu roku  – zapowiada Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Do powietrza, którym oddychają mieszkańcy dolnośląskich miast trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 28,8 tony i PM2,5 o 27,2 tony w ciągu roku. Pieniądze w ramach „KAWKI” zostaną przeznaczone m.in. na ocieplanie budynków, wymianę stolarki okiennej w budynkach wielorodzinnych, budowę sieci ciepłowniczych, wymianę kotłów węglowych na gazowe czy montaż instalacji solarnych. Łączna wartość przedsięwzięć zgłoszonych do dofinansowania wynosi ponad 41,4 milionów złotych a wnioskowana wysokość wsparcia finansowego z Funduszy to 35,7 miliona złotych.

– Wysokość dofinansowania może wynieść do 90 procent kosztów kwalifikowanych  – mówi  Mielczarek. W tych kosztach do 45 proc. to pieniądze w formie bezzwrotnej dotacji ze środków NFOŚiGW i 15 proc. ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu.  Do 30 proc. może wynieść pożyczka ze środków Funduszu we Wrocławiu. WFOŚiGW ogłosił w br. konkursowy nabór wniosków związanych z programem niskiej emisji. Wpłynęły wnioski od beneficjentów z miast i gmin, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń zanieczyszczeń. Zadania z 5 gmin zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów WFOŚiGW i NFOŚiGW. Nowe inwestycje zostaną zrealizowane w latach 2014-2018.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024