Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

System Informacji Geograficznej (GIS), dla wod-kan. i nie tylko

System Informacji Geograficznej (GIS), dla wod-kan. i nie tylko
R.G.
27.09.2024, o godz. 14:32
czas czytania: około 5 minut
0

25 września br., w Luboniu koło Poznania, odbyła się 4. edycja Konferencji pt.: Akademia GIS Aquanet” pod hasłem: „Od integracji do automatyzacji”. Podczas tego wydarzenia omawiano wiele ważnych zagadnień dotyczących technik gromadzenia, porządkowania, przetwarzania, integrowania, a także skutecznego wykorzystywania specjalistycznych danych w procesach zarządzania oraz optymalizacji skuteczności działania podmiotów z branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

– Naszą konferencję organizujemy już po raz czwarty, a sala wypełniona jest specjalistami pragnącymi poszerzać swoją wiedzę i dzielić się swoimi doświadczeniami, co świadczy o tym, że tematy które dziś tu poruszymy są bardzo ważne – powiedziała podczas otwarcia Konferencji Anna Graczyk, wiceprezes Zarządu Aquanet S.A. – I nic dziwnego, bo współczesność wiąże się z koniecznością optymalnego wykorzystania zasobów materialnych i informacyjnych dostępnych podmiotom dla których pracujemy, a to nie będzie możliwe bez porządkowania i integrowania danych, czego efektem ma być polepszanie jakości naszych działań i usług.

Właściwy dobór narzędzi

Interesującym wprowadzeniem w podstawy tematyki dotyczącej wykorzystania danych, łącznie z zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI), było wystąpienie Macieja Rubczyńskiego z firmy TIDK, pt.: „Rewolucja AI – do teorii do praktyki”.

– To oczywiste, że AI może i będzie znajdować szereg zastosowań, w tym też takich jak tworzenie nowych treści, czy też podsumowywanie, upraszczanie i klasyfikacja treści już istniejących – wyjaśniał Maciej Rubczyński. – Będzie to też powszechne wsparcie w postaci ChatBot i VoisceBot, będzie to tworzenie treści kreatywnych, generowanie i weryfikacja kodu oprogramowania, generowanie syntetycznych danych, czy też, co już widzimy, generowanie, obrazu, dźwięku i filmu. Ale uwaga, AI z pewnością ma i będzie miało ograniczenia, a nawet swoje niezbyt bezpieczne strony w postaci wszelkiego rodzaju treści i form fejokowych.

Do słabych, czy nawet niebezpiecznych stron AI prelegent zaliczył też tworzenie nierzetelnych treści, czyli tzw. halucynacji modeli, co generuje konieczność narzucenia dodatkowych obostrzeń na modele informatyczne. Minusem AI jest także nieodpowiednia reprezentacja danych, kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa i prywatności danych. Koniecznością jest również rozwiązywanie problemów związanych z respektowaniem własności intelektualnej dla aktywności generowanych przez AI. Inne poważne zagadnienia to zjawisko tzw.: deepfakes i wykorzystanie go w propagandzie, a co gorsza, podczas niedozwolonych działań mających na celu zakłócanie procesów decyzyjnych, co może mieć groźne i daleko idące skutki np. dla funkcjonowania infrastruktury krytycznej.

– W tym przypadku należy powiedzieć, że bardzo wiele zależeć będzie od właściwego przygotowania rzetelnych danych wejściowych, od właściwego ich integrowania, a także od właściwego doboru narzędzi do ich pozyskiwania oraz wykorzystania – wyjaśniał Maciej Rubczyński. – Na to należy zwrócić szczególną uwagę, tak by w finalnym efekcie, stosowanie technologii AI przyniosło pozytywne efekty w postaci polepszenia jakości usług przedsiębiorstw.

GIS, IT i AI na przykładach

O swoich doświadczeniach w powyższym zakresie mówili: Lucyna Grych-Kusek i Krzysztof Przybyłowicz z „Wodociągów Dębickich” Sp z o.o., którzy zaprezentowali wystąpienie pt.: „Pierwsze efekty wdrożenia systemu AquaGIS i jego integracji z innymi systemami w Wodociągach Dębickich.”

O „Wykorzystaniu systemu GIS do budowy sieci IoT do stacjonarnego odczytu wodomierzy” mówił natomiast Sebastian Radzimski z Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Sp. z o.o.

– Testy zasięgu sieci do stacjonarnego odczytu wodomierzy wykazały konieczność zabudowy 50 stacji gateway na terenie miasta Opola – wyjaśniał Sebastian Radzimski z Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Sp. z o.o. – Przy czym, na wstępne lokalizacje wybraliśmy przepompownie ścieków oraz budynki gminne bądź państwowe takie jak: szpitale, urzędy, szkoły, przedszkola, żłobki i tak dalej. Doświadczenie to doprowadziło nas do wniosku, że przy wyborze lokalizacji należy kierować się możliwością wysokiego montażu anteny, oraz doprowadzenia stałego zasilania sieciowego, jak i zasięgu sieci Internetu, GPRS, Wi-Fi, LAN. Jednak nie wyklucza to konieczności dedykowanego sposobu odczytu wodomierzy zlokalizowanych w wytłumionych miejscach, na przykład w zalanych studzienkach, głębokich, starych piwnicach, za grubymi murami.

O „Tanim GIS w PWiK w Gliwicach” mówił obrazowo Kamil Wydra z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach.  

Dyskusja o potrzebach w zakresie GIS

– Wiele kompetencji w spółce, którą zawiaduję realizowanych jest w systemie outsourcingowym, i o tym możnaby rozmawiać godzinami, ale to osobny temat, który zauważam i analizuję jako osoba od dwóch lat sprawująca funkcję prezesa – mówił podczas konferencyjnego panelu dyskusyjnego pt.: Od integracji do automatyzacji”, Piotr Kłosiński, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarocinie. – Ważne jest jednak to, żeby zmierzać w kierunku świadczenia usług na poziomie z XXI wieku, a nie wieku XX, dlatego palącym dla mnie tematem jest na przykład takie korzystanie z systemów informacyjnych, w tym z AI, by zmodernizować np. system fakturowania i wydawania faktur, tak aby usługi te dostępne były online, a nie jak to ma miejsce obecnie, w sposób analogowy.

O podobnych kwestiach mówiła również Agnieszka Szczygielska, zastępca dyrektora Biura Geodezji i Ewidencji Nieruchomości PKP S.A.  

– Nasza spółka dysponuje sporą pulą nieruchomości liniowych i powierzchniowych – wyjaśniała wicedyrektor Agnieszka Szczygielska. – Z nieruchomościami tymi powiązane są zlokalizowane na nich obiekty, funkcjonalności i umowy. A potencjalni klienci kontaktują się z nami i pytają wprost o to, co jest na tych działkach? I tu pomocna byłaby integracja danych z różnych działów, w taki sposób, by tego rodzaju informacje w różnych formach, dostępne były od ręki. To jedna z ważniejszych funkcjonalności, która byłaby bardzo dla nas przydatna.

W wyżej przywołanym panelu dyskusyjnym uczestniczyła również wiceprezes Zarządu Aquanet S.A. Anna Graczyk, która zapoznała uczestników ze skalą osiągnięć, ale też potrzeb reprezentowanej przez nią spółki, m.in. w zakresie GIS.

Dla wod-kan. i nie tylko 

Podczas Konferencji omawiano też kwestie związane z integracją GIS z systemem bilingowym i Systemem Digitalizacji Dokumentów, rolą GIS w spółce infrastrukturalnej, inwentaryzacją, automatyzacją i aktualizacją danych, czyli budową GIS dla kanalizacji deszczowej, aż po zastosowanie Specjalistycznej Mapy Obiektów Kolejowych (SMOK), w placówkach i spółkach PKP S.A.      

Dodajmy, że Patronat Medialny nad 4. Konferencją pt.: Akademia GIS Aquanet” pod hasłem: „Od integracji do automatyzacji”, objął Miesięcznik „Wodociągi-Kanalizacja” i Wydawnictwo „Abrys”.  

  

IMG_20240925_101058196
IMG_20240925_094626231_HDR
IMG_20240925_103201056
IMG_20240925_105649663
IMG_20240925_094628377_HDR
IMG_20240925_114648124_HDR

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024