Wydawałoby się, że kanalizacja i wodociągi znane były już w starożytności. Ale niestety w bardzo wielu miejscach w Polsce cały czas są to osiągnięcia cywilizacyjne, na które czekają mieszkańcy. Premier obiecuje przeznaczenie 4 mld zł wyłącznie na projekty kanalizacyjne i wodociągowe.

Szef polskiego rządu złożył wizytę w stacji uzdatniania wody w podwarszawskich Ząbkach. Przywołał statystyki mówiące, że tylko 40% mieszkańców terenów wiejskich ma wodociągi i kanalizację, a w miastach to 90%.

– Cały czas są jeszcze miejsca, gdzie możemy zdecydowanie poprawić ten standard cywilizacyjny. Teraz, wykorzystując dobre, solidne fundamenty w finansach publicznych przeznaczamy kolejne 4 mld zł dedykowane tylko na projekty kanalizacyjne, wodociągowe – ogłosił Mateusz Morawiecki.

Sprawiedliwie i obiektywnie

Według premiera z 2477 gmin aż 1700 otrzyma wsparcie w oparciu o obiektywne kryteria. Te mają być oparte o algorytm, który jest sprawiedliwy, obiektywny, i który da szansę gminom na poprawę jakości wody oraz poprawę jeśli chodzi o działania w zakresie doprowadzenia czystej wody dla mieszkańców oraz kanalizacji.

– To są cywilizacyjne osiągnięcia, na które kładziemy nacisk. To jest podniesienie standardu życia Polaków w praktyce i to będzie jedno z głównych działań w ramach Polskiego Ładu – dodał premier.

Czytaj więcej

Skomentuj