Wojewoda wydał zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Zakaz obowiązuje do 19 sierpnia 2024 r. i obejmuje w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, a także uprawianie sportów wodnych i turystyki.
Worki absorbujące i tablice
Dodajmy też, że już w miniony weekend, w sąsiedztwie jeziora zamontowano tablice informujące o występowaniu złotych alg. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Prymnesium parvum, pomiędzy Jeziorem Dzierżno Duże, a Kanałem Gliwickim ustawiano zapory z worków ze słomą jęczmienną, która absorbuje algi.
Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, w sobotę, 3 sierpnia br., w wodzie zauważono śnięte ryby.
Ponad 4 tony śniętych ryb
Z jeziora Dzierżno Duże zebrano już ponad 4 tony śniętych ryb. Inspekcje środowiskowe i inne służby są na miejscu i prowadzą działania. Przyczyną śnięcia ryb jest najprawdopodobniej Prymnesium parvum („złota alga”).
– Od soboty prowadzimy również badania środowiska – wyjaśnia wojewoda śląski. – Badania wskazują na to, że w tym miejscu występują wysokie wartości „złotej algi”. W minioną sobotę ograniczono też do minimum przepływ wody z Jeziora Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego.
Analizy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ wykazały obecność 100 mln komórek „złotej algi” w litrze wody w zbiorniku Dzierżno Duże.
Województwo z bezpieczną wodą pitną
– Cała aglomeracja województwa śląskiego zaopatrywana jest w wodę bezpieczną – uspokaja Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik. – Mieszkańcy mogą czuć się pewnie, ujęcia są głębinowe, dobrej jakości.
Obecnie sytuacja na jeziorze Dzierżno Duże koło Pyskowic i w Kanale Gliwickim nadal jest trudna.
– Uważamy, że powodem zakwitu złotej algi były przyczyny naturalne – mówi Marek Wójcik, wojewoda śląski. – Może to być związane z intensywną burzą i dużymi opadami deszczu.
Jak podkreśla wojewoda śląski, nic nie wskazuje na to, żeby wpływ na zakwit złotej algi miały zrzuty wód kopalnianych.
Służby odławiają ryby
Ryby są odławiane ze zbiornika Dzierżno Duże, łącznika z Kanałem Gliwickim i czwartej sekcji Kanału Gliwickiego. Największy problem dotyka jednak jeziora.
Ryby zbiera zarówno straż rybacka, pracownicy RZGW w Gliwicach, straż pożarna i jednostki OSP. Tych służb na terenie zbiornika jest dużo. Próbki wody z Kanału Gliwickiego i jeziora Dzierżno są badane na bieżąco
Komentarze (0)