Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekaże 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej 40 tys. zł na utylizację odpadów medycznych. Placówka na czas epidemii została przekształcona w jednoimienny szpital zakaźny.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zwrócił uwagę, że ze względów sanitarnych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa odpady medyczne – m.in. ubrania ochronne, maseczki – muszą być zagospodarowywane w bezpieczny sposób.

– Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, salowe, cały personel medyczny jest na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Walczą o zdrowie i życie pacjentów, narażając swoje własne. Wszelkie inicjatywy pozwalające uchronić medyków przed zakażeniem są bezcenne. Bardzo dziękuję prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za przekazanie środków finansowych na bezpieczną utylizację odpadów medycznych. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo służb medycznych oraz o środowisko – podkreślił wojewoda pomorski.

Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku, wskazał, że jednym z priorytetów szpitali zmagających się ze skutkami epidemii COVID-19 jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy mogą mieć styczność z odpadami medycznymi.

– Bezpieczna utylizacja ubrań ochronnych i maseczek to obecnie bardzo istotne zadanie. Zadeklarowaliśmy, że przekażemy 40 tys. zł dla 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Chcemy pomóc lekarzom, ratownikom i personelowi medycznemu. Wszystkim tym, którzy wykonują pełną poświęcenia pracę, opiekując się osobami chorymi na COVID-19 – wyjaśnił Osowski.

Komendant 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku kmdr dr n.med. Dariusz Juszczak zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie ilość odpadów wymagających profesjonalnej utylizacji znacząco wzrosła, a tym samym zwiększyły się również związane z tym koszty.

– Wszelkie wsparcie finansowe jest dla nas bardzo cenne. Liczba odpadów medycznych, tj. kombinezonów, maseczek, pojemników stale rośnie. W lutym, jeszcze przed epidemią, takich odpadów mieliśmy 3,2 tony; teraz jest to 5 ton – powiadomił.

Pomoc finansowa jest częścią ogólnopolskiej akcji wspierania szpitali walczących z epidemią koronawirusa, której patronuje Ministerstwo Klimatu i Agencja Rezerw Materiałowych. Każdy z szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w kraju przekaże wsparcie na utylizację zużytego sprzętu szpitalom zakaźnym w swoim regionie. Łącznie będzie to 3,2 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj