42 mln. zł na odbudowę oczyszczalni ścieków w Brzegu po powodzi

42 mln. zł na odbudowę oczyszczalni ścieków w Brzegu po powodzi
R.G.
06.12.2024, o godz. 11:43
czas czytania: około 2 minut
0

Rząd udzieli wsparcia na odbudowę oczyszczalni ścieków w Brzegu (woj. opolskie), która doznała zniszczeń w wyniku wrześniowej powodzi. O przyznaniu pomocy poinformował Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Procedowany jest teraz wniosek o to by wesprzeć tę inwestycję z rezerwy powodziowej kwotą 42 milionów złotych – wyjaśnia Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi. – Wniosek ten trafi do Ministra Finansów i jestem przekonany, że ta inwestycja otrzyma dofinansowanie. Dodam też, że to strategiczne przedsięwzięcie obsługujące kilka gmin w powiecie brzeskim, a także w sąsiednim województwie dolnośląskim. 

Odbudowa i przebudowa elementów infrastruktury 

Prace przy odbudowie oczyszczalni będą poszerzone o przebudowę niektórych elementów infrastruktury.

– Nasza oczyszczalnia w znacznym stopniu ucierpiała w wyniku powodzi – informuje Artur Stecuła prezes Przedsiębiorstwa Wodociągi i Kanalizacja w Brzegu. – Oprócz jej odbudowy, chcemy także generalnie przebudować tę część mechaniczną, która znajduje się przy ulicy Oławskiej.  

Integralną częścią inwestycji ma być również instalacja nowej pompowni ścieków i budowa zbiorników retencyjnych.

Obiekt budowany i modernizowany w latach 1996-2007 

Miejska mechaniczno-biologiczno-chemiczna Oczyszczalnia Ścieków w Brzegu zlokalizowana jest na wyspie Grobli pomiędzy rzeka Odrą, a jej kanałem, w miejscu poniemieckiego obiektu z roku 1905.

Zniszczona przez powódź oczyszczalnia budowana była w latach 1996-2000 (część ściekowa) i rozbudowywana w latach 2003 i 2006-2007 (obiekty gospodarki osadowej).
Układ technologiczny oczyszczania ścieków obejmował dwa stopnie oczyszczania: stopień pierwszy – mechaniczny i stopień drugi – biologiczny ze wspomaganiem chemicznym.

Biologiczne oczyszczanie ścieków realizowane było w oparciu o trójfazowy osad czynny z komorą predenitryfikacji. W komorach beztlenowej i niedotlenionej zamontowano mieszadła mechaniczne, a w komorze napowietrzania ruszt do drobnopęcherzykowego napowietrzania osadu czynnego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024