– Procedowany jest teraz wniosek o to by wesprzeć tę inwestycję z rezerwy powodziowej kwotą 42 milionów złotych – wyjaśnia Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi. – Wniosek ten trafi do Ministra Finansów i jestem przekonany, że ta inwestycja otrzyma dofinansowanie. Dodam też, że to strategiczne przedsięwzięcie obsługujące kilka gmin w powiecie brzeskim, a także w sąsiednim województwie dolnośląskim.
Odbudowa i przebudowa elementów infrastruktury
Prace przy odbudowie oczyszczalni będą poszerzone o przebudowę niektórych elementów infrastruktury.
– Nasza oczyszczalnia w znacznym stopniu ucierpiała w wyniku powodzi – informuje Artur Stecuła prezes Przedsiębiorstwa Wodociągi i Kanalizacja w Brzegu. – Oprócz jej odbudowy, chcemy także generalnie przebudować tę część mechaniczną, która znajduje się przy ulicy Oławskiej.
Integralną częścią inwestycji ma być również instalacja nowej pompowni ścieków i budowa zbiorników retencyjnych.
Obiekt budowany i modernizowany w latach 1996-2007
Miejska mechaniczno-biologiczno-chemiczna Oczyszczalnia Ścieków w Brzegu zlokalizowana jest na wyspie Grobli pomiędzy rzeka Odrą, a jej kanałem, w miejscu poniemieckiego obiektu z roku 1905.
Zniszczona przez powódź oczyszczalnia budowana była w latach 1996-2000 (część ściekowa) i rozbudowywana w latach 2003 i 2006-2007 (obiekty gospodarki osadowej).
Układ technologiczny oczyszczania ścieków obejmował dwa stopnie oczyszczania: stopień pierwszy – mechaniczny i stopień drugi – biologiczny ze wspomaganiem chemicznym.
Biologiczne oczyszczanie ścieków realizowane było w oparciu o trójfazowy osad czynny z komorą predenitryfikacji. W komorach beztlenowej i niedotlenionej zamontowano mieszadła mechaniczne, a w komorze napowietrzania ruszt do drobnopęcherzykowego napowietrzania osadu czynnego.
Komentarze (0)