Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Grudziądz. Na terenie elektrowni budowanej przez Energę zamontowano 60 budek lęgowych

Grudziądz. Na terenie elektrowni budowanej przez Energę zamontowano 60 budek lęgowych
MŁ/PAP
02.11.2022, o godz. 13:19
czas czytania: około 2 minut
1

Na terenie powstającej w Grudziądzu elektrowni gazowo-parowej Energi zamontowano 60 budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. 3 km płotków chronią natomiast przed wtargnięciem na teren inwestycji małych zwierząt. Blok gazowo-parowy ma powstać do 2025 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Elektrownia gazowo-parowa powstająca w Grudziądzu ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Europie. Realizacja inwestycji jest elementem rozbudowy segmentu energetycznego opartego o stabilne źródła niskoemisyjne zgodnie ze strategią “Orlen 2030”.

Podczas realizacji inwestycji przygotowano harmonogram montażu zastępczych schronień dla ptaków i nietoperzy. Jego autorami byli specjaliści od ochrony przyrody. Zgodnie z nim zamontowano budki lęgowe zróżnicowane pod względem rozmiaru. Zostały one usytuowane w miejscach występowania danego gatunku. Powstało ich 60 i mają służyć różnym gatunkom ptaków.

Pod ścisłym nadzorem środowiskowym

– Montaż budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy to jedno z wielu działań, jakie realizujemy w trosce o przyrodę otaczającą inwestycję. Nie zapominamy też o innych gatunkach zwierząt. Dla przykładu, żeby zapobiec ryzyku ich wtargnięcia na teren budowy, ogrodziliśmy obszar inwestycji – montując wokół około 3 km płotków. Zapobiegają one przedostawaniu się na obszar prowadzonych prac budowlanych małych zwierząt, takich jak: ssaki, płazy i gady – powiedziała Małgorzata Czarnecka, specjalista ds. środowiskowych i decyzji administracyjnych w spółce CCGT Grudziądz, cytowana w komunikacie prasowym Energi.

Dodała, że “nad całością działań realizowanych na terenie powstającej elektrowni prowadzimy ścisły nadzór środowiskowy, we współpracy z ekspertami z zakresu wielu dziedzin przyrodniczych, aby zapewnić efektywną ochronę fauny i flory” .

Grupa Energa poinformowała także, że firma posiada jeden z najbardziej zielonych miksów energetycznych w kraju. Z OZE pochodzi 39 proc. mocy zainstalowanych w aktywach wytwórczych.

Jak przekazała Energa, blok gazowo-parowy w Grudziądzu ma odegrać istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Pod koniec 2021 r. zawarto kontrakt na 17 lat z operatorem sieci przesyłowych. Elektrownia ma powstać w 2025 r., a pierwsze dostawy mają zostać zrealizowane w 2026 r. Zakontraktowano łącznie 518 MW mocy. Umowa ma przynieść przychód nie mniejszy niż 3,52 mld zł.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH and Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Komentarz #213100 dodany 2022-11-03 22:37:23

Zabezpieczenia powstały po interwencjach mieszkańców pp 3 miesiącach intensywnych prac powinno być to wszystko zrobione przed wtedy można mówić o ochronie

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024