Elektrownia gazowo-parowa powstająca w Grudziądzu ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Europie. Realizacja inwestycji jest elementem rozbudowy segmentu energetycznego opartego o stabilne źródła niskoemisyjne zgodnie ze strategią “Orlen 2030”.
Pod ścisłym nadzorem środowiskowym
– Montaż budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy to jedno z wielu działań, jakie realizujemy w trosce o przyrodę otaczającą inwestycję. Nie zapominamy też o innych gatunkach zwierząt. Dla przykładu, żeby zapobiec ryzyku ich wtargnięcia na teren budowy, ogrodziliśmy obszar inwestycji – montując wokół około 3 km płotków. Zapobiegają one przedostawaniu się na obszar prowadzonych prac budowlanych małych zwierząt, takich jak: ssaki, płazy i gady – powiedziała Małgorzata Czarnecka, specjalista ds. środowiskowych i decyzji administracyjnych w spółce CCGT Grudziądz, cytowana w komunikacie prasowym Energi.
Dodała, że “nad całością działań realizowanych na terenie powstającej elektrowni prowadzimy ścisły nadzór środowiskowy, we współpracy z ekspertami z zakresu wielu dziedzin przyrodniczych, aby zapewnić efektywną ochronę fauny i flory” .
Grupa Energa poinformowała także, że firma posiada jeden z najbardziej zielonych miksów energetycznych w kraju. Z OZE pochodzi 39 proc. mocy zainstalowanych w aktywach wytwórczych.
Jak przekazała Energa, blok gazowo-parowy w Grudziądzu ma odegrać istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Pod koniec 2021 r. zawarto kontrakt na 17 lat z operatorem sieci przesyłowych. Elektrownia ma powstać w 2025 r., a pierwsze dostawy mają zostać zrealizowane w 2026 r. Zakontraktowano łącznie 518 MW mocy. Umowa ma przynieść przychód nie mniejszy niż 3,52 mld zł.
Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH and Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A.
Komentarz #213100 dodany 2022-11-03 22:37:23
Zabezpieczenia powstały po interwencjach mieszkańców pp 3 miesiącach intensywnych prac powinno być to wszystko zrobione przed wtedy można mówić o ochronie