Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Inwestycja warta 126 mln zł pomoże zredukować ilość odpadów na składowiskach w woj. lubelskim

Inwestycja warta 126 mln zł pomoże zredukować ilość odpadów na składowiskach w woj. lubelskim
22.12.2022, o godz. 9:07
czas czytania: około 2 minut
0

Blisko 87 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW pozwoli wybudować w Kraśniku zakład odzysku energii z procesu - termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych. Efektem przedsięwzięcia będzie ograniczenie masy odpadów kierowanych na wysypiska o ponad 18 tys. ton/rok a dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji dzięki nowo wybudowanej infrastrukturze sięgnie 7,16 MW. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 126 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2026 r. i będzie uzupełnieniem infrastruktury zagospodarowania odpadów komunalnych w regionie o konieczny element termicznego zagospodarowania frakcji palnej/resztkowej.

Jak jest teraz?

Obecnie odpady komunalne z Kraśnika i okolicznych gmin trafiają do przetwarzania w lokalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów, który przystosowany jest  na stałe do zagospodarowywania frakcji ulegającej biodegradacji, jak też do wydzielania frakcji palnej, nie jest jednak wyposażony w infrastrukturę jej termicznego przekształcania.

Zagospodarują to co nie nadaje się do recyklingu

Głównym celem projektu będzie budowa infrastruktury energetycznej pozwalającej odpowiednio zagospodarować nie nadającą się do recyklingu frakcję palną odpadów komunalnych – powstających w wyniku procesów mechanicznego i mechaniczno-biologicznego przetwarzania w ZZO w Kraśniku, ZZO Bełżycach, czy ZZO KOM-EKO w Lublinie.

Energia z odpadów

Wytworzona energia elektryczna po pokryciu potrzeb własnych Zakładu będzie eksportowana do sieci elektroenergetycznej, natomiast uzyskane ciepło zasili publiczną sieć ciepłowniczą.

Umowa o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami, Cz. 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne” została podpisana w dniu 19.12 br. w Warszawie przez wiceprezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  Dominika Bąka oraz prezesa zarządu EKO Energia Kraśnik Sp. z o.o. Marcina Benbenka i członka zarządu Wojciecha Wojtaszka.

W uroczystości podpisania umowy wzięli udział Dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW Janusz Roliński, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi Anna Marcinkiewicz oraz Koordynator projektu w Departamencie Ochrony Ziemi Joanna Gorbaszewicz-Gabrielewicz.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024