Dwa nowoczesne mobilne laboratoria, które otrzyma Państwowa Straż Pożarna będą wykrywały zagrożenia radiacyjne, biologiczne i chemiczne. Będą też wykorzystywane do zwykłych pożarów np. wysypisk śmieci – poinformował w środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

W środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprezentowane zostały dwa nowoczesne mobilne laboratoria dla Państwowej Straży Pożarnej. “Te dwa laboratoria kosztowały 24 mln zł. Podwozia wykonała renomowana firma motoryzacyjna, natomiast cała architektura tego laboratorium jest zrobiona w polskiej firmie na Podkarpaciu. Też jesteśmy z tego dumni” – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Dodał, że jedno laboratorium będzie stacjonowało w Mazowieckiej Komendzie Wojewódzkiej PSP, a drugie w Wielkopolskiej Komendzie Wojewódzkiej PSP, ale będą wykorzystywane na terenie całego kraju do wykrywania zagrożeń radiacyjnych, biologicznych łącznie ze skażeniami wód, rzek i jezior, wszystkich zagrożeń chemicznych, ale także do zwykłych pożarów np. wysypisk śmieci.

“Do przydziału bojowego będą skierowane w kwietniu. Kończą się szkolenia naszych fachowców” – powiedział Maciej Wąsik.

Czytaj więcej

Skomentuj