Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Renowacje poznańskich zabytków z dotacją miasta

Renowacje poznańskich zabytków z dotacją miasta
pap/jw
17.04.2024, o godz. 11:45
czas czytania: około 3 minut
0

Kwotą 1,3 mln zł Poznań dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. We wtorek miejscy radni zdecydowali, które obiekty w tym roku otrzymają dotacje. Wśród nich m.in. secesyjne kamienice na Łazarzu czy Jeżycach. Urząd Miasta zaznaczył, że dofinansowanie zostanie przeznaczone także na renowacje i prace w obiektach sakralnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Poznański magistrat poinformował, że wszystkie budynki, które otrzymają dotację na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania, nie są jednak własnością miasta.

Pula 27 wniosków

“Dzięki dotacjom przyczyniamy się do ochrony i zachowania naszego dziedzictwa kulturowego” – podkreśliła cytowana w komunikacie magistratu Miejski Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska.

„W tym roku na ten cel zagwarantowana została kwota w wysokości 1,3 mln zł. Złożono 27 wniosków. Do realizacji rekomendowaliśmy 11. Przy ocenie dokumentów analizowaliśmy rangę obiektów, stan zachowania oraz ewentualne zagrożenie związane z brakiem renowacji. Ważne było również to, czy mamy np. do czynienia z kontynuacją prac przy danym budynku, a także wysokość pozostałych dofinansowań pozyskanych przez inwestorów” – dodała.

Zabytkowe kamienice

Magistrat poinformował, że dzięki dotacji w wysokości 200 tys. zł możliwe będzie przeprowadzenie kolejnych prac przy kamienicy na rogu ulic Roosevelta i Zacisze. To budynek należący do secesyjnego zespołu obiektów wzniesionych po 1905 r. na Jeżycach. Tym razem blask odzyska jego elewacja boczna.

Wskazano, że dawna świetność zostanie przywrócona także dwóm secesyjnym obiektom na Łazarzu. Magistrat zaznaczył, że „dotacja w wysokości 135 tys. zł pozwoli na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich jednej z elewacji budynku na rogu ul. Matejki i ul. Grottgera. Z kolei za 70,1 tys. zł będzie można przeprowadzić renowację bogato zdobionej frontowej klatki schodowej w kamienicy przy ul. Chełmońskiego 22.

“Trzy dotacje w wysokości 50 tys. zł każda umożliwią kontynuację renowacji oryginalnej stolarki okiennej w kamienicy przy ul. Mielżyńskiego 27/29, gdzie mieści się siedziba Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Stawnej 10, a także w kamienicy przy ul. Woźnej 7/8 i 9. Dzięki dotacji w wysokości 125 tys. zł prace będą także kontynuowane w kamienicy przy ul. Wodnej 22. Wykonany zostanie remont dachu” – wskazano.

Magistrat podał, że najniższa w tym roku dotacja – w wysokości 4,9 tys. zł – przeznaczona zostanie na renowację drzwi wejściowych w zabytkowej kamienicy przy ul. Wyspiańskiego 15, która przeszła kompleksowe prace konserwatorskie dzięki miejskiemu wsparciu w 2023 roku.

Obiekty sakralne

Urząd Miasta zaznaczył, że dofinansowanie zostanie przeznaczone także na renowacje i prace w obiektach sakralnych. Podano, że 290 tys. zł pomoże w przeprowadzeniu prac konserwatorskich przy zabytkach w kościele przy ul. Franciszkańskiej; m.in. renowację najcenniejszego obiektu, czyli barokowego ołtarza Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej. Dotacja w wysokości 250 tys. zł pozwoli z kolei na kontynuację remontu konserwatorskiego – elewacja południowa nawy głównej – kościoła przy ul. Garbary, prowadzonego przy wsparciu miasta od 2015 r. Natomiast 75 tys. zł wesprze prace remontowe przy kopule kościoła oo. karmelitów bosych pw. św. Józefa przy ul. Działowej.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024