Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wybiegi dla psów cieszą się dużym zainteresowaniem w Gliwicach

Wybiegi dla psów cieszą się dużym zainteresowaniem w Gliwicach
jw
29.07.2024, o godz. 7:53
czas czytania: około 3 minut
0

Psie place zabaw cieszą się coraz większym powodzeniem w Gliwicach, dlatego mieszkańcy proponują kolejne, a miasto uatrakcyjnia istniejące wybiegi. Niektóre z wybiegów powstały dzięki głosom mieszkańców oddanym w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Inne – w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Nowe urządzenia dla zwierząt pojawią się m.in. w dzielnicy Wojska Polskiego. Miasto zachęca mieszkańców i turystów do odwiedzin jednego z gliwickich wybiegów dla psów. Czekają tam obręcze do przeskakiwania, przeszkody do omijania, ruchome równoważnie, tunele, piaskownice, zamknięty teren do biegania, ale przede wszystkim towarzystwo innych czworonogów chętnych do wspólnej zabawy. 

Dla mieszkańców nieposiadających własnych ogródków psie wybiegi to prawdziwe wybawienie. Niektórzy niemal codziennie goszczą na nich ze swoimi psiakami, które mogą pobiegać na zabezpieczonym terenie, szkolić się w pokonywaniu przeszkód oraz poznawać inne czworonogi z okolicy. Znajomości zawiązują także opiekunowie, którzy starają się dbać o wspólną przestrzeń, dostarczając pieskom świeżą wodę czy sprzątając po nich.

Wybiegi dla psów w Gliwicach

Psie place zabaw rozproszyły się na mapie Gliwic. Gdzie można znaleźć tutejsze wybiegi dla psów?

  • przy ul. Perseusza na Koperniku (atrakcje: kładka, “przeskocznia”, tunel prosty, piaskownica),
  • przy ul. Narutowicza w Łabędach (atrakcje: stała i ruchoma równoważnia, slalom, poręcze i obręcze do przeskoków), 
  • przy ul. Obrońców Pokoju (atrakcje: stała i ruchoma równoważnia, pochylnia dwustronna, płotki do przeskoków, słupki do slalomu, obręcze do przeskoków),
  • w rejonie ul. Modelarzy i Młodych Patriotów na Trynku (atrakcje: stacjonata i koło do przeskoków, huśtawka, tunel, słupki do slalomu, piaskownica),
  • przy ul. Toszeckiej na skwerze Nacka (atrakcje: pochylnia dwustronna, slalom, ruchoma równoważnia, płotki i obręcze do przeskoków),
  • przy ul. Generała Władysława Andersa w dzielnicy Wojska Polskiego (wkrótce zostanie doposażony),
  • przy ul. Orląt Śląskich i Sztabu Powstańczego w Szobiszowicach.

Niektóre z wybiegów – m.in. na skwerze Nacka oraz na Trynku – powstały dzięki głosom mieszkańców oddanym w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Inne – np. ten na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej “Szobiszowice” – w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej.

Gliwicka Inicjatywa Lokalna

Gliwicka Inicjatywa Lokalna polega na wspólnym realizowaniu przez wnioskodawcę i miasto działań na rzecz społeczności lokalnej. W ramach tego narzędzia mieszkańcy nie tylko składają wniosek dotyczący konkretnego przedsięwzięcia, ale również deklarują i biorą udział w jego realizacji oraz odpowiadają za przyjęte zobowiązania. 

Miasto zabezpieczyło niemal 15 tys. zł z budżetu na doposażenie wybiegu w dzielnicy Wojska Polskiego. To właśnie w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej jeszcze w tym roku doposażony zostanie wybieg w dzielnicy Wojska Polskiego (projekt Spółdzielni Mieszkaniowej Zachodniej), na którym pojawią się 4 nowe urządzenia: schodki, pierścień, kładka oraz slalom.

Gliwicki Budżet Obywatelski

Kilka propozycji nowych wybiegów dla psów zostało zgłoszonych w Gliwickim Budżecie Obywatelskim na 2025 r. Projekty dotyczyły dzielnic: Ligota Zabrska, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Śródmieście i Trynek oraz parku Chrobrego. O tym, czy na mapie Gliwic pojawią się kolejne wybiegi dla psów mieszkańcy zadecydują w głosowaniu, które potrwa od 27 sierpnia do 19 września.

Tymczasem opiekunów czworonogów włodarze zachęcają do odwiedzenia, przetestowania i wybrania swojego ulubionego gliwickiego wybiegu dla psów, a w przyszłości może także zgłoszenia własnej propozycji psiego placu zabaw w ramach kolejnych edycji GBO.

Gliwicki Budżet Obywatelski pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta i rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostanie wydana część  środków z budżetu miasta – to mieszkańcy proponują zadania do wykonania i decydują w głosowaniu, które z nich zostaną zrealizowane. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024